Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Нетъкани вълшебства”: Юртата – къща от миналото или тенденция за бъдещето

Екип от варненски ентусиасти, архитекти, проектанти, конструктори, инженери, специалисти от различни области на науката посвещават 3 години, за да направят съвременна възстановка на прабългарската юрта: подвижният дом може да се сглоби или разглоби за около 2 часа, той е лесно преносим и е в хармония с природата.
Снимка: Асен Георгиев
Как след 3 години изследвания наши специалисти възстановиха технологията за направа на прабългарска традиционна юрта? Защо тези подвижни домове, създадени през къснобронзовата епоха, са все по-търсени от съвременните хора в много страни по света? Вярно ли е, че сгъваемата кръгла къща, изработена от нетъкан текстил, е много по-устойчива на ураганни ветрове и земетресения, по сравнение със солидно иззиданите сгради? Кои са другите лични изненади на Асен Георгиев, когато проучва философията и принципите на юртите, обитавани от нашите предци?
Българска юрта е участвала в съвременния проект „Пътят на коприната”. С какво усещането в нея е като в 5-звезден хотел? Кои правила още от древността продължават да се спазват при обитаването на юртите? Според едно от тях, вътре оборудването също трябва да е от нетъкан текстил. Как традициите намират естествено продължение в съвременната култура на Казахстан, разказва дипломатът Азамат Кайролда. 
Лиана Узунова ще повдигне пред нас завесата на един от най-прочутите театри на Будапеща - се оказва, че нейната подплатата е от нетъкан текстил (плъст), поради свойствата му на противопожарен изолатор. Това дава отговор на въпроса: как някога в юртите е имало огън, огнище и казан за приготвяне на топла храна без да има пожари.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18