Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Животът сам по себе си е най-прекрасната приказка

Снимка: Архив

Life itself is the most wonderful fairy tale. Това е цитат на Ханс Кристиан Андерсен, за когото писането на приказки за деца е само едно от десетките му занимания и таланти, но очевидно най-успешното и непреходното. На 14 години пее в Кралския театър в Копенхаген, пише кратки разкази, първият от които се казва „Призрак в гроба на Палнаток”, а истински успешният е „Разходка от канала Холмен до източния край на остров Амагер”. Следват романи, пиеси, текстове за песни, пътешествия из цяла Европа и поредица пътеписи, като някои от тези пътеписи са миксиран жанр с философски и естетски разсъждения, а дори и включват цели приказки. По време на едно от своите пътувания из Европа Андерсен се е подвизавал и наблизо, стигнал е до Истанбул. Често прави сам рисунки и скици към своите литературни произведения, а автопортретът му от 1830 година изглежда така.

Първата му книжка с приказки със заглавие „Приказки, разказани за деца” (Tales, Told for Children) излиза през 1835 и там са приказките „Принцесата и граховото зърно”, „Цветята на малката Ида” и много други. „Оле затвори очички” излиза малко по-късно. В основата на приказката стои едни разпространен в скандинавския регион мит за съществото, наречено Пясъчния човек (във Франция го наричат Пясъчния търговец), което поръсва с пясък очите на хората, за да ги накара да заспят. Тази история дори е залегнала в израза „имам пясък в очите”, еквивалентен на „очите ми се затварят, защото много ми се спи”, който е бил много популярен през 18 век в Европа. Подобието между Пясъчния човек и елфа Оле затвори очички, чието оригинално название на датски е Ole-Luk-Oie от едноименната приказка на Андерсен е коментирано от много изследователи на Андерсен. Интересен факт е, че Пясъчният човек в приказките на Е.Т.А. Хофман и във вариантите на по-късни разказвачи вече не е добронамерена фигура, а даже постепенно става много пакостлив и дори злокобен персонаж.

Постановката на „Оле затвори очички”, която ще чуете на 5 и 12 май, е от 1964 година и в нея звучат гласовете на Славка Славова, Асен Кисимов, Лео Конфорти, Асен Миланов и Лора Керанова.

Не е важно дали си се родил сред патици, стига да си се излюпил от яйце на лебед. Being born in a duck yard does not matter, if only you are hatched from a swan's egg. – Ханс Кристиан Андерсен, автор и на приказката „Грозното патенце”.

По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дума история и песен Вселена

Има една дума от диалектното богатство на езика ни, която всички сме чували многократно, досещаме се какво означава приблизително, но без да сме докрай сигурни. Глаголът "притурям се" от "Притури се планината" на Стефка Съботинова – една от най-силно въздействащите ни фолклорни песни, която намери отклик и извън пределите на страната ни. Още..

публикувано на 29.08.24 в 15:49
Проф. Борис Парашкевов

Защо французите говорят френски, а не французки

Етимологията или произходът на думите открай време е изкушавал човешкия ум и въображение. Което от една страна е похвално, но от друга крие риска привидното или желаното да бъде взето за истина. Неведнъж в предаването сме предупреждавали за това, а и нашите етимологически разходки във времето и пространството, вярвам, са убедили слушателите ни, че..

публикувано на 20.08.24 в 17:15
Любомир Левчев

В капана на думите с поета Любомир Левчев

Който има спомени от 90-те години на миналия век – трудни и повратни във всяко отношение, ще помни и различната реакция на известни лица от културния елит на държавата в онзи момент. Предполагам, че достойните и самокритични личности са съзнавали отговорността си да вземат страна или да изразят позиция към процесите, знаейки, че думите им имат..

публикувано на 29.07.24 в 09:15

Стратегия на общуването с Таня Масалитинова

Може и да не е за вярване, но за тези 30 години предаването "За думите" преживя доста изпитания, прераждания и премествания на началния час, докато стигне дотук. Хубавото на тази сложна биография е, че никога не сме имали комфорта да се отпуснем блажено и да заседнем в рутината. През 1997 г. след поредното прекрояване на програмата,..

публикувано на 23.07.24 в 10:26

Български географски имена в Европа

Европа е не просто име на континент, а символ на култура и цивилизация, която от векове е модел и мярка за ценностите в съвременните общества. Явно трудно постижими, защото и днес, почти 2 десетилетия, откакто страната ни е официално членка на общността на европейските държави, все още трябва да се убеждаваме, че и ние сме европейци като другите...

публикувано на 09.07.24 в 08:05