Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боряно, Борянке

Боряна Павлова е основател и председател на Българския женски клуб в Ню Йорк и посланик на добра воля на I Can Too в САЩ.
Снимка: личен архив
Това е една от детските песнички, които научаваме още в ранните ни години, пристъпвайки в хорото „Боряно, Борянке… Гласът ти се чува… далече, чак до…” В случая на Боряна Павлова - чак до Америка.
Така я знаят нашите сънародници: Боряна от Америка. Странно нещо е Съдбата: Преди 24 г. първо я отвежда в Канада. Там актрисата Боряна Павлова прави други планове за живота си: учи френски по програмата за емигранти. Взема канадски паспорт. И кандидатства за зелена карта в САЩ. Така плановете за бъдеще в Монреал се пренасочват към ритъма на Ню Йорк. Шумен, още по-космополитен, високоетажен. В Ню Йорк трябва да гледаш напред и нагоре, а не в краката си долу. Приема го и като житейска позиция. Обича да обикаля из града пеша, когато има време. Да стига до Уолстрийт и „Боулинг Грийн”, където се намира един от новите артистични символи на града: статуята на Атакуващия бик. 3 200-килограмовата

© Снимка: личен архив

бронзова фигура, дело на американеца с италиански произход Артуро ди Модика, е въплъщение на съвременната мечта „Да хванеш бика за рогата”, да се усетиш още по-силен и изпълнен с енергия. Тук винаги има както местни жители и емигранти, така и туристи от цял свят. Хората се нуждаят от чувството за единение, кураж и оптимизъм. Боряна има и друга рецепта за това: Българският дамски клуб. Създава го през април 2011 г. Всъщност, домашните й сбирки с близки и приятели прерастват в идеята за нещо по-голямо: българската общност да има свое място за срещи. И нали в основата на всичко ще открием жените, на 13 септември 2011 г. Клубът става официален факт. Но идеята е сериозно подкрепена от мъжете, като Генералния консул на България в САЩ Радослав Точев.
На срещите в клуба, всеки втори вторник от месеца, със своите съпруги, приятелки, близки, идват и мъжете. Мотото на клуба „Елате. Говорете. Споделете” превръща делниците в български празник. Жените със своята фина упоритост показват, че заедно могат всичко: да помагат, да готвят, да се смеят заедно, да правят света по-добър.
От България вече са им гостували обичани творци като Ванча Дойчева, Никола Анастасов, Елена Петрова, Чочо Попйорданов, 3 пъти - невероятната Стоянка Мутафова, и много други известни личности. Плановете на клуба са да им гостуват още художници, музиканти, артисти…
„Красива като българка” – в САЩ Боряна Павлова често чува това по адрес на нашите сънароднички. И решава: чудесен повод да се организира Първи български конкурс за красота в Америка. Той се провежда в Чикаго. До финала,на 26 май 2012 г., достигат 16 момичета. За мис България 2012 в Америка е избрана Росица Стефанова, а нейни подгласнички са Тина Телалян и Мартина Славчева.
Артистичен ли е денят на самата Боряна Павлова? – Твърде делови. Живее в Манхатън. Спи по 4 часа. Работа, свещената дума (дали вече само за Америка?!) я кара да остави встрани дипломата по актьорско майсторство от България и да прилага тези свои умения в друго. Работила е в туристическа агенция. Сега е офис-мениджър в лекарски кабинет. Дели времето си между делника, клуба и доброволчеството. Боряна Павлова е посланик на добра воля в инициативата „И аз мога” като популяризира идеите за благотворителност, за подпомагане на деца в нужда, за позитивна нагласа за промяна към по-добро. Каузата споделят и имена като Мат Сотъм (Guns N Roses), скулптурът Игор Устинов, руският писател Михаил Шишкин, холивудският актьор Долф Лунгрен, режисьорът Уилям Скинър и други.
Поне веднъж годишно Боряна Павлова си идва в България. После, обратно в Ню Йорк, бърза да сподели в Българския дамски клуб своите нови спомени, идеите за бъдещето и… някоя от вкусните баници, на които е майсторка. Един български адрес в сърцето на Америка, с ритъма на нашенското „Боряно, Борянке…”
Боряна Павлова - гост в „А сега накъде”.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Епизод 1: Божественият цвят на какаовото дърво

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте..

публикувано на 04.12.24 в 12:32
Д-р Антония Първанова

Медицината или политиката?

В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..

публикувано на 03.12.24 в 16:25
„Свети Георги и ламята“ от Лилиан Стамболиева (15 г.), ПГ „П. Яворов“, гр. Петрич

Аудиокнига "Български светци, царе, герои – митове и легенди"

Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..

публикувано на 03.12.24 в 09:35
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20