Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доматът – от ацтеките до Куртово Конаре

Четвъртото издание на Фестивала на чушките и доматите, традиционните храни и занаяти – Куртово Конаре ще се проведе на 7, 8 и 9 септември 2012 г. на площада пред читалището. На снимката: част от миналогодишната кулинарна изложба – конкурс за най-вкусна лютеница.
Снимка: архив община Куртово Конаре
Томатл - плод, който нараства – с това име, дадено му от ацтеките поне 500 години пр. н. е., доматът векове наред ще поражда спорове: дали е плод или зеленчук? Забърква се в родствени връзки с картофа, патладжана и дори с беладоната, заради което дълго е смятан за отровен. В Южна Америка, откъдето е неговият произход, плодовете му са ползвани внимателно и то след сваряване.
С откриването на Америка започва и голямото пътешествие на домата. По Средиземноморието се появява около 1540 г. Предполага се, че и британският бръснар (по онова време съвместявал длъжността на хирург) Джон Джералд за пръв път видял домати в Испания. Лично започнал да ги култивира от 1597 г. Имало интерес: доматите не ставали за ядене, но пък ги харесвали за украса.
Прелюбопитни са приключенията на домата по света. През 1820 г. Робърт Гибън Джонсън безстрашно изяжда домат на стъпалата пред съда в Ню Джърси, за да докаже, че от домат не се умира.
През 1893 г. в биографията на домата отново се появява съдебна институция. В САЩ е заведено дело „Никс срещу Хеден”, в което трябвало да бъде изяснен спорът: плод или зеленчук е доматът. Върховният съд решил: доматът е зеленчук, понеже се хапва с основното ястие, преди десерта.
Първите ранни домати у нас са отгледани в Куртово Конаре през 1896 г. Това става благодарение на Александър Димитров, същият, в чиято мелница две години по-рано е смлян първият килограм червен пипер в България и то, разбира се, в Куртово Конаре.
Ето защо селището с особена гордост провежда Фестивал на чушките, доматите, традиционните храни и на занаятите. За дегустациите, конкурсите, майсторските занимания по направа на лютеница и за още много други прояви разказва Емилия Шушарова.

петък, 7 септември, от 16.00 часа
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Епизод 1: Божественият цвят на какаовото дърво

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте..

публикувано на 04.12.24 в 12:32
Д-р Антония Първанова

Медицината или политиката?

В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..

публикувано на 03.12.24 в 16:25
„Свети Георги и ламята“ от Лилиан Стамболиева (15 г.), ПГ „П. Яворов“, гр. Петрич

Аудиокнига "Български светци, царе, герои – митове и легенди"

Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..

публикувано на 03.12.24 в 09:35
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20