Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михалис Гарудис: Щастието носи аромата на созополски смокини и на маслините край моето ателие

Снимка: БГНЕС
Благослов ли е съдбата да разполови душата ти и винаги да си готов за път, в търсене на другото си „Аз”? – „Тръгнах от София, стигнах до Солун, но никога не можах да се отскубна от едното място и да се присадя на другото” – споделя за себе си художникът.

Роден е в димотишкото село Булгаркьой, Гърция, през 1940 г. От 1948 до 1986 година е емигрант в България и Унгария. Носи името на дядо си, устоявало във времето, но сега с тъга отбелязва: „Аз съм последният Михалис Гарудис. В рода само сестра ми е Мишел, вече родена във Франция, но това е друго… И в същото време част от темата за второто „Аз…”
Напоследък Михалис Гарудис идва (”уви” или „поне”) веднъж годишно в София, с признанието: „В „уви” има тъга. В „поне” се крие радост, вечното разполовяване… По софийските павета си търся отминалата младост”.

Завършил е в София Художествената академия, специалност „Живопис” при проф. Илия Петров. Участвал е с успех във всички Общи художествени изложби в столицата и в страната. Първите свои самостоятелни изложби подрежда през 1971 г. в София и в Париж. От 1986 г. живее в Солун. Негови картини са показвани във Виена, Люксембург, Кан, Мексико, Мадрид, Париж, Ню Йорк… Колекционери от Италия, Япония, Франция, България притежават негови композиции.
През ноември 2012 г. за първи път представя самостоятелна изложба във Варна. Експозицията включва 45 платна, най-вече с любими сюжети от морето.

Всъщност, преди много години, за пръв път вижда морето в Созопол. И се влюбва завинаги… Те са едно: морето, уличките на Стария град, сенчестите дървета и, разбира се, сладкото от смокини. Няма по-хубаво сладко, никъде не го правят така: ароматно и с вкуса на щастие. То носи усещане за свобода, безгрижие, приятели и празници. Какво би добавил, за да е пълноценно чувството докрай? – Шепа маслини от дръвчетата край неговото ателие. А това значи – винаги на път между България и Гърция, с обич.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Епизод 1: Божественият цвят на какаовото дърво

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте..

публикувано на 04.12.24 в 12:32
Д-р Антония Първанова

Медицината или политиката?

В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..

публикувано на 03.12.24 в 16:25
„Свети Георги и ламята“ от Лилиан Стамболиева (15 г.), ПГ „П. Яворов“, гр. Петрич

Аудиокнига "Български светци, царе, герои – митове и легенди"

Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..

публикувано на 03.12.24 в 09:35
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20