Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За Рабово, лятото и вкуса на истинските неща

Петко Ангелов - организатор на Фестивала на хляба от лимец в Рабово, който е част от проекта "Новото тракийско злато"
Снимка: проект
Керамици, кожари, пожарникари, пивовари и фурнаджии почитат св. Илия като свой закрилник. Общата им тайна е скрита в топлината и огъня. По Илинден стават едни от най-хубавите жетварски обичаи, като Фестивала на хляба от лимец в Рабово, община Стамболово. Организатор на празника е семейството на Петко Ангелов.
Присъствате ли веднъж на ритуалното зажънване на полето, ще разберете защо хлябът после е много, ама много вкусен. Особено, ако е от лимец - един от най-древните видове пшеница. Какво значи да си биопроизводител тук, у нас, и какво – в Австрия, например? По проекта „Новото тракийско злато” земеделски стопани от Източните Родопи успяха да съберат опит, който да им бъде в помощ в работата. Струва си човек да послуша техните впечатления. Да сравни самочувствието, правилата, по които българските и австрийските фермери осъществяват мечтите си.
В Разград пък ще научите какъв е вкусът на истинското кисело мляко. В края на юли в града се провежда Празник на киселото мляко, Фестивал на народните традиции и художествените занаяти. Някога заквасването било повече от всекидневен ритуал. Цялата процедура влизала дори в сватбената обредност. Който не вярва, да иде до Разград. Ако е кандидат–снаха и предстои да се запознае с бъдещите роднини, добре е за всеки случай да се снабди със сребърна гривна, за предпочитане с по-широк отвор. Къде на шега, къде сериозно сватовете може да накарат бъдещата булка да налива прясното мляко отвисоко, през сребърната гривна. Да закваси млякото. А после – когато трябва да покаже готовата продукция, да се качи нависоко. Оттам да обърне пълния с кисело мляко съд. И ако не се изсипе, а остане плътно - това е мечтаната снаха. Днес, по време на празниците в Разград, приготвянето на кисело мляко е само забавна и очаквана дегустационна атракция за туристите.
Какво са опазените традиции? Усмивка, истории, а може би и сверка на вътрешния ни часовник за времето, хората и вкуса на истинските неща.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20