Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как стиховете се превръщат в злато

| обновено на 14.01.14 в 11:49
Една от миниатюрите към поемата от преписа от XVI век
Снимка: Архив
Когато иранският поет Хаким Фирдоуси написва знаменитата си поема „Шахнаме” или „Книгата на царете”, описваща историята на древните царе и герои на Персия и я поднася в знак на уважение на султан Махмуд, той го прогонва. Не се знае защо - може би тюркският владетел е подразнен от разказа за подвизите на персийските герои, описани в нея. По-късно султанът оценява таланта на поета и разбира грешката си. Заповядва да изпратят по един златен къс за всеки стих от поемата на Фирдоуси.
И така няколко камили потеглят с 60 000 златни къса от лагера на султан Махмуд към Тус, родния град на поета Фирдоуси. На влизане в града керванджиите виждат много хора, събрани в двора на малка къща - те са се събрали за погребението на поета…
Прочутият ирански поет Фирдоуси е погребан в двора на скромната си къща. Почти веднага тюркският управител на областта построява над гроба му красив мавзолей.
Някои наричат Фирдоуси персийския Омир, въпреки че „Шахнаме” е десет пъти по-дълга от Омировите „Илиада” и „Одисея”, взети заедно.
През XVI век персийският шах Тахмасп поръчва да препишат поемата и да я украсят с 258 великолепни миниатюри. Днес могат да се видят само 118 от тях, останалите са изчезнали, но „Шахнаме” се смята за националния епос на Иран.

16 ноември
По публикацията работи: Ирина Вълчанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00