Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Природни резервати в България”: Резерват „Врачански карст” в природен парк „Врачански Балкан”

| обновено на 19.05.15 в 09:30
Снимка: www.vr-balkan.net

По отвесните скали на Врачанския Балкан с лекота се катери една малка птица –скалолазка. Червените й крила пърхат победоносно по върховете на варовиковите скали и примамват катерачите да ги достигнат. Тя обича високопланинските терени. И през зимата обитава скалите, проломите, дефилетата. Проходът „Вратцата” край град Враца, с най-високите отвесни скали на Балканите, е най-голямото изпитание дори за опитните и безстрашни катерачи тук. Не по-лека е битката с Лакатнишките скали, Ритлите и Черепишките скали в Искърското дефиле. Малката скалолазка е пълноправна господарка на тази величествена красота във Врачанския Балкан. Зиме и лете. Заедно с другите зимуващи птици тя изпраща и посреща ятата от прелетните видове. Техният европейски коридор, Виа Аристотелис, минава точно над непристъпните врачански била. Под скални венци, по сипеи и обширни терени с карстови образования са намерили убежище много редки растения и животни, обитатели на високопланински поляни, гори и пещери.
Оля Генова и Георги Антонов – специалисти в Природен парк „Врачански Балкан”, доцент Нарцис Торбов, доктор на историческите науки, разказват за втория по големина природен парк в нашата страна и за живота на древното селище край прохода „Вратцата”, който е част от резервата „Врачански карст”.

18 май

По публикацията работи: Елена Кортел


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Настояще и бъдеще на ЦЕРН – от какво е изградена Вселената и как функционира

Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г.  Във връзка със 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-годишнината от пълноправното членство на България в организацията Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за..

публикувано на 01.12.24 в 10:10

Срещу пет евро риташ виртуално с Роналдо

Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е   рекордьор по отбелязани..

публикувано на 28.11.24 в 17:35

Домашното насилие: Никога не е за последен път!

На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..

публикувано на 28.11.24 в 15:30

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26