Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Природни резервати в България”: Резерват „Бели Лом” и природен парк „Русенски Лом”

| обновено на 26.05.15 в 11:35

Дълбоко врязаните в равнината каньони с меандрите на река Русенски Лом и нейните притоци - Черни, Малки и Бели Лом, са изключително красиви и ценни места с богато биоразнообразие. Каньони, пещери, крайречни тераси, характерни за Лудогорието горски екосистеми, растителен и животински генетичен фонд с редки видове. Те са под закрилата на закона в защитените територии резерват „Бели Лом” и природен парк „Русенски Лом”. Ломовете са характерни с отвесните си варовикови скали, които на места достигат височина 100 м. В множеството ниши и цепнатини обитават скалогнездящи птици - египетски лешояд, черен щъркел, бухал, белоопашат мишелов. Резерватът и паркът са райски кътове за още над 150 вида птици.
В резервата се срещат пет от общо шестте вида пеперуди от семейство Полумесеци - едни от най-красивите у нас. В ранна сутрин и късна вечер по речните тераси излизат на водопой благородни елени, сърни, лисици, чакали, вълци, диви свине. Срещат се още 35 вида прилепи, защитени растителни видове като снежно кокиче, пролетна циклама, битински синчец, ведрица, горска съсънка.
В природен парк „Русенски Лом” се намират два национални археологически резервата. Средновековният град Червен, един от най-значимите военно-административни, стопански и църковно-културни центрове на Втората българска държава през XII-XIV век, а Ивановските скални църкви са включени в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. 
В предаването участват експертът по биоразнообразие от природен парк „Русенски Лом” Георги Георгиев, историкът Валери Семов и екскурзоводът в средновековната крепост „Червен” Александър Христов.

25 май

По публикацията работи: Елена Кортел


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15
Орхидея Dactylorhiza incarnata или месесточервен дланокоренник (снимка: Стефан Найденов, група

Орхидеите в България: Епизод 2 – Таксономия и изобилие

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidaceae. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 09.07.24 в 16:30

Защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми?

Те са звездите на кучешкия свят – най-любимата и желана порода кучета. Често имат и професия – водачи или актьори. Безспорен факт е, че те са винаги гладни. В рубриката "Науката не спи" Никола Кереков разказва защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми. Учени от университета в Кеймбриж засичат мутация на специфичен ген у лабрадорите и..

публикувано на 09.07.24 в 13:33

Метаматериалите – наука, неразличима от магията

"Всяка достатъчно напреднала технология, е неразличима от магията", казва фантастът Артър Кларк. Във Физическия факултет на СУ група млади хора правят така, че магията да придобие реални измерения. Невидими повърхности, по-здрави конструкции, по-гъвкави основи – метаматериалите са изкуствени композитни материали с предварително зададени свойства,..

публикувано на 09.07.24 в 12:21