Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сънища наяве, по които да премине доброто...

СнимкаТой е българин, отрасъл с гледките на магичните Белоградчишки скали. Дали те не са онази закодирана хубост, която той ще пренася по дългите пътища на света, през десетилетията на човешко и творческо пътешествие? Житейските превратности са го отвеждали къде ли не: Гърция, Италия, Швейцария... Понастоящем живее в Сан Марино - една от най-малките държави, но и най-старата република в света. Когато разказва за Сан Марино, в думите му прозира силуетът на Белоградчик. Странно? Напротив, естествено е. Който познава и обича двете селища, привидно доста отдалечени едно от друго, ще забележи не само визуалното сходство - в природата, гледките. Удивително, колко много си приличат и като места с обаятелен, свободолюбив дух.
Тази вътрешна сила струи и от творбите на Емил Цеински. Уви, в България той продължава да е малко познат, макар по света да е уважаван и високо ценен творец. Рисувал е икони за двама папи - Йоан Павел Втори и Бенедикт ХVI. Правил е изложби в „Сан Клементе“ - Рим, Асизи, Милано, Берн и др. През 2012 година подрежда изложба в Народното Събрание на България. Две години по-късно - от 21 януари до 2 февруари 2014 година негови творби са експонирани в галерия "Икар" център „Платинум“ на ул. Бачо Киро в София.
За графиките си творецът споделя, че се появяват като резултат от онези странни сънища: видения, които после добиват очертания наяве, за да пренасят мечти и послания за повече красота и доброта между хората. В изложбата е включена и една великолепна, невероятна икона с над 80 персонажа на светци . Представяте ли си колко много градивна и пречистваща енергия трябва да притежава иконописецът, за да подари този огромен заряд на зрителите. В същото време Емил Цеински е изключително скромен, деликатен и внимателен човек. Всъщност, не е ли това най-истинското мерило, че имаме среща с твореца личност.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20