Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сочи – руската перла на кадифения субтропик

БНР Новини

Официално Сочи е признат за най-дългия град на Русия – около 150 км. Има и друг парадокс: това е единственото място в страната в зоната на субтропика. Средногодишните температури са около плюс 14 градуса по Целзий. Нетипично за руските зими е и времето през февруари: около 6 градуса над нулата. Дори през август термометърът не прави изключение, като буквално се „глези” в разкоша и мекотата на благоприятните 23 градуса. Само за сравнение може да си представите Варна и Сочи, курортни селища от двата срещуположни бряга на Черно море, а с такава разлика в климата. В Сочи лятната ваканция на практика трае над половин година. Още не започнала пролетта, ето ги май, юни, юли… Които тихо, безметежно и неусетно преминават в август, септември, октомври....Сред познавачите Сочи е известен като „град на кадифените сезони”.
„Кадифени сезони” се нарича и престижният фестивал в Сочи, създаден от двамата корифеи на руската и световна мода - Вячеслав Зайцев и Людмила Иванова. По време на фестивала най-високото отличие, което се връчва на победителите, е престижното „Златно вретено”.
През февруари в Сочи ще има оспорвана надпревара за други отличия – от ХХII Световни зимни Олимпийски игри. Сочи е третата и успешна кандидатура на Русия като страна- домакин на игрите. Всяка Олимпиада преди откриването е пълна със загадки и тайни, за да е после приятна изненада за зрители и състезатели. Един от най-любопитните детайли, например, е свързан с 15 февруари, когато се отбелязва годишнината от падането на челябинския метеорит. Очаква се само на този ден, на златните медалисти от състезанията да бъдат връчени уникални отличия, монтирани върху парчета от метеорита. Ескизите са дело на художника Артьом Жариков. Тук-там се прокрадват коментари, че медалите ще са трицветни: в тях ще има сребристи, жълти и сини багри. Пълният цикъл по изработването на един такъв медал отнема около осем часа.
Как Сочи, курортна перла на субтропика, ще се справи с предизвикателствата на зимните спортове? Градът, удобно положил снага върху дългия морски бряг, си има и планина. Само на 40 км. навътре в сушата гледката с палми се заменя от ски-курорта Красная поляна и типичния зимен пейзаж с елхи.А какво е Олимпиадата, ако го няма Огънят. Как ще изглежда чашата, в която той ще запламти в деня на откриването? Това все още е голямата тайна, но… за наша радост, трябва да знаем, че тъкмо на български екип е поверено изграждането на това знаково съоръжение. Със съдействието на Венцислав Генков сега открехваме част от голямата загадка: как изглеждат някои от най-важните места за Олимпиадата в Сочи можете да научите от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20