22-те зимни Олимпийски игри в Сочи, Русия са открити. 40-те хиляди зрители на стадион "Фищ" бяха посрещнати с безброй светлини и фойерверки. В началото на церемонията петте олимпийски кръга се спуснаха на стадиона под формата на снежинки, но очевиден технически проблем не позволи на петата снежинка да се "отвори".
Талисманите на Олимпиадата - снежният леопард, мечокът и заекът се появиха на фона на музиката от популярния детски сериал "Ну погоди!"
Пред погледа за зрителите на стадиона и на милиардите пред телевизионните екрани премина цялата руска история в 18 отделни епизода. С помощта на визуални ефекти теренът на стадион се Фишт се преобразяваше от земното кълбо по време на Парада на нациите до бурен океан и град Санкт Петербург от времето на цар Петър Първи.
Изтъкнатите съветски спортисти хокеистът Владислав Третяк и фигуристката Ирина Роднина запалиха огъня на олимпийските игри.
Председателят на МОК Томас Бах подчерта, че Олимпиадата е символ на обединението и уважението и пожела на спортистите и зрителите да й се насладят пълноценно:
Олимпийският спорт обединява хората. Това е олимпийското послание, което спортистите разпространяват в страната домакин и по целия свят. Да, възможно е, дори когато се стремим към най-голямата победа в живота си, да изпитваме уважение към съперника.
Руският президент Владимир Путин обяви 22-те зимни Олимпийски игри за открити:
Тържествената церемония за 22-те зимни Олимпийски игри в Сочи започна точно в 20 часа и 14 минути московско време /18.14 часа българско време/. Часът символизира годината на най-голямото спортно събитие - 2014-та. В началото на церемонията петте..
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации..
"Лазарица" е първата премиера за новата година в Драматично-кукления театър във Враца. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Радичков е дело на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg