Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видин, Изложба "Исторически оръжия на българите", музей "Кръстата казарма"

Георги Маринов: Колекционерите на оръжие са хора, които събират частици история

20
Снимка: Светослав Цветанов
Понеделник е. Здравейте, уважаеми слушатели на Радио ВИДИН! Днес екипът на "Калейдоскоп"- Ваня Минева и Петър Маринов- ви предлагаме заедно да направим едно пътешествие назад във времето и да си поговорим за това умеем ли да пазим памет за нашата, българската, история. Защото сме ви приготвили любопитна среща със собственика на оръжията, подредени във видинския етнографски музей "Кръстатата казарма"- доцент доктор инж. Георги Маринов и с момчетата от видинската група за исторически възстановки с ръководител Димчо Георгиев, който е и председател на видинския патриотичен клуб "Бдинци", към Национален съюз "Единение". Георги Маринов е председател на същия този съюз.

"Националният съюз "Единение" е учреден през 2007 година и се занимава с издирване, съхраняване и популяризиране на националните традиции- нещата, които подкрепят българския дух и го държат буден", обяснява Георги Маринов. И уточнява:

Снимка"За тази изложба съм подбрал образци, които очаквам, че ще са най-интересни за публиката. В изложбата представям изключително редки експонати, които почти не се намират на територията на България. Изложбата е посветена на Националния ни празник- 3 март, затова голяма част от експонатите са свързани с историята на Руско-турската освободителна война- това са основните оръжия, които са използвани от българското Опълчение и руската армия. Подредили сме и платна с информация за оръжията, войските и техните предводители."

СнимкаИзложбата "Исторически оръжия на българите" бе открита в навечерието на Националния празник на България и ще остане във видинския етнографски музей до 25 април тази година. А през есента експозицията ще гостува и в Оряхово, по повод празника на града- 21 ноември.

Малко преди и по време на откриването в музея "Кръстатата казарма" автентична атмосфера на събитието създаде видинската група за исторически възстановки- между посетителите са мъже и младежи, облечени като хайдути, четници, казаци, руски и турски офицери.

СнимкаЧленовете на видинската група за исторически възстановки към патриотичен клуб "Бдинци" не са просто статисти в униформи. Те са изследователи и търсачи на факти; те са ценители и колекционери на български военни реликви и стари оръжия; те издирват и се грижат за паметните знаци, които бележат местата на славни битки на българската войска; те са отдадени актьори и добри приятели- те са едно ново за нашето време общество от патриоти- такива, каквито сме учили че е имало някога в годините на Българското Възраждане- период, наричан от историците най-българското време в цялата ни национална биография. Всяка инициатива на патриотичните клубове по места получава подкрепата на Националния съюз "Единение". Клубовете си помагат с оръжие, униформи, реквизит и жива сила- когато се наложи. И тази година на 3 март, при възстановката на военни действия от Руско-турската освободителна война, на видинския площад "Бдинци" гърмяха оръдия, предоставени на видинските "Бдинци" от патриотичен клуб "Поп Минчо Кънчев"- Стара Загора. Обединените от идеите на патриотичен клуб "Бдинци" мъже, жени и младежи ни връщат увереността, че патриотизмът не е куха фраза, че все още има хора, които със сърцето си мерят гражданския си дълг и пазят паметта за старата слава на нашата България.

Момчетата в четнически униформи ми разказаха за това как намират платове за кителите, кройки за тях и майстори-шивачи, които да ги изработят; как по снимки възстановяват всеки детайл- копчета, лампази, знаци; как поръчват специална кожа за колани и ремъци, а майстори-обущари ръчно изработват по мярка гамашите и ботушите им...

СнимкаМинути по-късно към нас се присъедини и самият председател на Националния съюз "Единение"- Георги Маринов. Той е един от най-добрите познавачи на оръжията, с които са боравили българите от Възраждането до днес. От него разбирам, че по нашите земи са живели и работили майстори-оръжейници, които са били известни с уменията си по много географски ширини.

"Колекционерите са хора, които събират частици история. Между нас няма човек, който да се интересува само от оръжия, без да се интересува и от история. Защото самото оръжие е история. То е носител на история- ако познаваш едно оръжие, ти не може да не знаеш къде и кога е било използвано", казва нашият събеседник. Колекционерът и оръжеен специалист показва във Видин "оръжията, с които българинът е отстоявал своята независимост", както сам ги определя.

СнимкаЕкспозицията съдържа около 80 хладни и огнестрелни оръжия. И ще остане във видинския етнографски музей "Кръстата казарма" до 25 април. Идете и ги вижте. Може би ще ви напомнят за някоя ваша родова реликва, семейна история за доблест и любов, урок по памет, който е бил предаван от баби на внуци през вековете...

За да научите повече, като например каква е историята на пушката, подарена от Васил Левски на единствената жена-ковчежник на революционен комитет, ще трябва да чуете аудио файла на предаването.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анита Николова

Учителите, които вдъхват интерес и любов към словото

Сред участниците в конкурса на предаването "За думите" по повод на 30-ата му годишнина се открои група от учители, някои от които бяха наградени за текстовете си. Ролята на учителя по български език и литература не се изчерпва с добрата подготовка на учениците по "предмета". Също толкова значим, ако не и повече, е личният пример за отношение към..

публикувано на 14.12.24 в 11:50

Андрей Дреников: Безпаричието не е толкова страшно, колкото безчовечието

Един от обичаните и талантливи наши съвременници, които поканихме да отговорят на въпросите "Коя е любимата ви дума" и "Как ще продължите изречението "Българският език е…", беше композиторът Андрей Дреников. Забележително е как в отговорите ясно изпъкваше личността на всеки от запитаните. С обич и признателност пазим тези ценни мигове в звуковата..

публикувано на 10.12.24 в 13:35
Георги Господинов

Георги Господинов: Ние сме направени от това, което говорим

В интервю за празничното издание на предаването "За думите" писателят споделя тревогата си за езика: "Това, което е притеснително, и най-тежките процеси днес, са свързани със злоупотребата с езика…Имам предвид счупването на разговора помежду ни и ползването на езика като пропаганда и като фейк… В момента думите и нещата са се разделили и се..

публикувано на 05.12.24 в 10:31

Стефка Евстатиева: Харесвам непринудеността в общуването между хората

През м. април 2010 г. предаването "За думите" се обогати с нова рубрика – "Моята любима дума". Задавахме два въпроса на обичани, изявени и доказали се в своята област наши съвременници – "Коя е любимата ви дума" и "Как ще продължите изречението "Българският език е…" Разбира се, не сме се и помисляли, че човек може да си има една любима дума от всички..

публикувано на 01.12.24 в 09:45

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19