Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Напеви от Северозапада" Монтана 2014

Живка Сливенова: "Северняшката песен е национално богатство"

Видинското училище по изкуствата "Св. Св. Кирил и Методий" спечели 11 награди в раздела "Народно пеене" на националния фолклорен конкурс "Напеви от Северозапада" Монтана 2014.

Снимка: СОУ Св. Св. Кирил и Методий Видин
Възпитаниците на Живка Сливенова от видинското училище по изкуствата "Св. Св. Кирил и Методий" спечелиха 11 награди в раздела "Народно пеене" на националния фолклорен конкурс "Напеви от Северозапада" Монтана 2014.

С нея и нейните ученици си поговорихме за пеенето, за сцената и за онова състоние на духа, което определяме така: "Обичам да си обичам работата".

Защото Живка Сливенова от години открива, развива и представя музикални таланти във видинското училище по изкуствата "С. Св. Кирил и Методий". А за да стане ясно колко силна е конкуренцията на конкурса в Монтана, нека си припомним рамката на музикалното състезание тази година:


За шести пореден път Младежкият дом на Монтана посрещна над 700 талантливи момичета и момчета от цялата страна. Всички те изпълняваха фолклорни творби от Българския Северозапад. Целта на конкурса е да стимулира интереса към фолклорното богатство на нашия регион. Тази година организаторите допълниха към традиционните четири възрастови групи в раздел "Народно пеене" и "Инструменталисти" пета възрастова група- от 19 до 30 години, за студенти от висши учебни заведения с музикални специалности.

СнимкаИзпълненията на певците и танцьорите бяха оценявани от доказани професионалисти, сред които бяха проф. д-р Светла Станилова, гл. ас. Владимир Владимиров и ас. Галя Петрова-Киркова от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство Пловдив; народните певици Бинка Добрева от "Мистерията на българските гласове" и Татяна Скечелиева от ансамбъл "Филип Кутев"; доц. Петър Григоров- художествен ръководител на танцов ансамбъл "Росна китка" и преподавател във Варненския свободен университет; композиторът Генчо Генчев- дългогодишен главен художествен ръководител на ансамбъл "Дунав" Видин; Анатолий Клочков- балетмайстор в ансамбъл "Чинари"; Недялко Недялков и Димитър Лавчев- музиканти от Народния оркестър на Българското национално радио.

"Шестият национален фолклорен конкурс "Напеви от Северозапада" бе организиран от Общински младежки дом Монтана, в партньорство със Сдружение "Младежки Северозапад" и школата по български народни танци "Стоянови". Изявата се осъществява благодарение на подкрепата на Община Монтана, фирми и организации, съпричастни към съхраняването на фолклорното богатство на българския Северозапад. Конкурса подпомогнаха ДЗИ, банка "Пиреос", магазин "Технополис" и фирмите "БКК-95" ООД, "Млин трейд" ЕООД, "Гифтс адвъртайзинг", безалкохолни напитки "Копрен", "Компас" ООД. Медиини партньори на събитието са Българско национално радио, Радио ВИДИН, радио Беркк-М, радио Силвър и телевизия СКАТ", обобщиха организаторите.

Голямата награда- Приза на кмета на община Монтана Златко Живков- получиха Фолклорна формация "Торлашки напеви" от ГПЧЕ "Петър Богдан" Монтана, Христо Мидюров от Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" Плевен и представителният танцов ансамбъл "Мездра". 

Репортажът звучи в "Цветовете на деня" по Радио ВИДИН на 21 април 2014 година- понеделник.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Борис Парашкевов

Защо французите говорят френски, а не французки

Етимологията или произходът на думите открай време е изкушавал човешкия ум и въображение. Което от една страна е похвално, но от друга крие риска привидното или желаното да бъде взето за истина. Неведнъж в предаването сме предупреждавали за това, а и нашите етимологически разходки във времето и пространството, вярвам, са убедили слушателите ни, че..

публикувано на 20.08.24 в 17:15
Любомир Левчев

В капана на думите с поета Любомир Левчев

Който има спомени от 90-те години на миналия век – трудни и повратни във всяко отношение, ще помни и различната реакция на известни лица от културния елит на държавата в онзи момент. Предполагам, че достойните и самокритични личности са съзнавали отговорността си да вземат страна или да изразят позиция към процесите, знаейки, че думите им имат..

публикувано на 29.07.24 в 09:15

Стратегия на общуването с Таня Масалитинова

Може и да не е за вярване, но за тези 30 години предаването "За думите" преживя доста изпитания, прераждания и премествания на началния час, докато стигне дотук. Хубавото на тази сложна биография е, че никога не сме имали комфорта да се отпуснем блажено и да заседнем в рутината. През 1997 г. след поредното прекрояване на програмата,..

публикувано на 23.07.24 в 10:26

Български географски имена в Европа

Европа е не просто име на континент, а символ на култура и цивилизация, която от векове е модел и мярка за ценностите в съвременните общества. Явно трудно постижими, защото и днес, почти 2 десетилетия, откакто страната ни е официално членка на общността на европейските държави, все още трябва да се убеждаваме, че и ние сме европейци като другите...

публикувано на 09.07.24 в 08:05

Стефан Цанев: Езикът крие в себе си някаква магика

Един от гласовете, които пазим в богатия звуков фонд на предаването, е на големия писател, драматург и поет Стефан Цанев. Според изследване на "Галъп интернешънъл" той беше най-четеният български поет през 1995 г. В предаването, което през 1996 г. все още се казваше "Какво се крие зад думите", писателят внесе своя оригинален поглед към този..

публикувано на 02.07.24 в 10:12