13 културно-исторически забележителности в Турция бяха включени тези дни в списъка на ЮНЕСКО за опазване на световното културно-историческо наследство. Сред тях са Момината крепост край град Мерсин, археологическите разкопки край анадолския град Малатия, театърът на бойните действия през Първата световна война край Чанккале и Гелиболу (Галиполи) и други, които най-много се посещават и от чуждестранните туристи. С това броят на защитените от световната организация обекти в Турция стана 54. Турският министър на културата и туризма Йомер Челик подчерта, че са получили голямо признание от страна на ЮНЕСКО.
Културно-историческите обекти, които са под защитата на световната организация са ценно богатство не само на Турция, но и на цялото човечество. И за тяхното опазване ние полагаме големи грижи. Като министерство, от една страна, работим активно за популяризирането им в международен план и в същото време се стремим да утвърдим в съзнанието на турската общественост, че стопанисването и опазването на това богатство трябва да бъде задача на самото общество и на неговите хора. Редица проекти, които реализирахме, дадоха добри резултати и ще продължим да работим по този начин и занапред.
Турското министерство е предложило още 11 обекта в Турция за включване в списъка. Сега се извършват подготвителните дейности по тяхното популяризиране и оценка от страна на специалистите.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg