Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ян Карски – човек на свободата

| обновено на 24.04.14 в 17:59
Снимка: culture.pl
Под това заглавие снощи в Полския институт в София се откри изложба, посветена на 100-годишнината от рождението на Ян Карски. Тя беше открита от г-жа Агнешка Кошчюшко, директор на института. Личността на Ян Карски е във фокуса на полската и световната общественост тази година, защото делото му „продължава да осветява пътя на свободолюбивите народи”, както казва американският президент Бил Клинтън.
По време на Втората световна война Карски има хуманистичната задача да информира съюзниците за положението на полските евреи в окупираната му страна. Той прониква във Варшавското гето и междинния лагер Избица, откъдето ешелоните на смъртта пътуват към лагерите за унищожение. Карски е живото свидетелство пред света за систематичното им изтребление, той е пратеник от ада. Трагедията, която той описва, кръстосвайки цяла Европа и достигайки Щатите, срещите му на най-високо ниво, не успяват да доведат до желания резултат – а именно бързата реакция, която би могла да спаси хиляди хора от сигурна смърт. Чудовищността на унищожението изглежда нереална, някои дори не му вярват. Един човек се опитва да се пребори с пропагандната машина на Третия райх и с политическите сметки по време на война само със силата на убеждението, дипломацията и най-вече с живото си свидетелство за истината. Във филма, показан в Полския институт, чухме за неговото разочарование от неизпълнената според него животоспасяваща мисия, но макар и по-късно, неговите заслуги са отбелязани с много награди. Беше прожектирана и анимация, която разказва за живота и мисията на този поляк-католик, роден в Лодз.
СнимкаИменно от Лодз, от кабинета на Ян Карски днес предава кореспондентът ни от Полша Крум Крумов, минути преди там да влезе за откриване на тържеството президентът на Република Полша. Още по-вълнуващо стана присъствието именно в музея на Ян Карски поради това, че тъкмо днес е неговият рожден ден. „Днес беше доста вълнуващо!, писа имейл веднага след включването си Крум Крумов. Кабинетът на Карски е неописуем. Наистина съм много признателен на музея и неговия уредник, че задържа дори официалните лица, начело с Президента и кмета на града, които буквално изчакаха да приключа кореспонденцията. Минута преди да се обадите репортажа си приключи телевизията. Сякаш всичко беше на наша страна...”
Величието, смисълът на делото на Карски днес трябва да напомня, че независимо от обстоятелствата човешкото съпричастие, солидарност и морални ценности са в основата на нашата цивилизация и това не бива да се забравя, особено в размирни периоди от историята. Животът на Карски е пример и за това, че истината рано или късно побеждава!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор П. Тодоров

Тодор П. Тодоров: За честването на 15 години от създаването на Европейската награда за литература

Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..

публикувано на 28.11.24 в 08:43

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35

"Есенна соната" на Плевенския театър гостува в София

Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...

публикувано на 27.11.24 в 14:34

Пунта: Преосмисляне на границите

Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..

публикувано на 27.11.24 в 13:05

Сатиричният театър с почит към петима големи артисти

90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ.  Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..

публикувано на 27.11.24 в 11:55