Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники "Музика от извора": Музика от Източните степи

В цикъла ще се спрем на музикалното наследство на Изтока и по-точно на степите на Средна Азия.
Първата ни среща е с традиционната музикалната култура на Урало-Каспийския регион и казахската степ. Древната култура и музика по тези земи ни запознава със средноазиатските вярвания. В иранските народи, а също и при таджики, узбеки, уйгури и казахи, с думата „пери” („пари”) се обозначава духът-помощник на лечителя. Трябва да имаме предвид, че тюркските народи се появяват в Средна Азия в началото на първото хилядолетие сл. Хр. и се разполагат в една изцяло ираноезична среда. Свещенослужителят при древните тюрки се нарича "кам". Предполага се, че това название е било известно още на покорилите Средна Европа хуни в V в., при които срещаме думата "ата-кам" - отец-шаман, но техният език е напълно изчезнал и дори се подлага на съмнение тюркският им произход. Първите сведения за тюркски шамани откриваме в китайската хроника „Тан шу” съставена в Х в., но съдържаща много по-ранни сведения. В нея четем йероглифа "гянь", което вероятно е "кам". Следват още много тюркски извори от ХІ–ХV в. като „Кудат-гу билик” (ХІ в.) или Кодекс Куманикус от ХV в., където думата или словосъчетанието „-кам” доминира. Всъщност този термин е пренесен дори в Египет от куманите и кавказците, които служели в армията на мамелюците в средновековен Египет. Дори днес сред унгарците, в чиито вени тече освен угрофинска и тюркска кръв, съществува думата "кам". На Изток в Корея срещаме свещенослужител, наречен "та-кам", образувано от китайската дума  „та” - голям и тюркската „кам”. Днес "кам" или "хам" е названието за свещени жени или мъже за алтайците, тувинците, тохари, китайските уйгури и за част от татарските субетноси.

Ролята на свещените хора в средноазиатската култура е да предсказват бъдещето. В латинския извор Кодек Куманикус от ХV в. преводът на този процес се предава чрез думата adiuino – пророчество, предсказание. Камът при тюрките гадаел обикновено по овнешките плешки. Този древен начин за гадаене се е съхранил и при кримските татари, казахите, бурятите, монголците и повечето сибирски народи дори и през ХХ в. Методът е бил широко разпространен в античния и средновековния свят. Древният начин на гадаене по раменните кости на животни се разкрива в средновековните текстове от старонемски произход, отнасящи се до племената в Източна Европа. Основната идея на този вид гадаене, е, че Бог изпраща тайните за живота на земята посредством дъжда, а тревопасните животни, ядейки тревата, приемат божественото познание и го вписват на своите раменни кости. Животното трябва правилно да се принесе в жертва, месото от плешките да се свари, а самите лопатки (лат. scapula) да се увият в чист плат и да се сложат под възглавницата на гадателя, който на другия ден чете, предсказва по тях.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниела Ангелова

Еврика! Успешни българи: Даниела Ангелова

"Връзката между минало, настояще и бъдеще трябва да се пази " , казва Даниела Ангелова, студентка от Аграрния университет - Пловдив. Тя е млад човек, който обяснява, че в момента има тенденция хората да се завръщат към корените си. За нея обаче това никога не е седяло под въпрос, защото тя винаги е знаела, че иска да се занимава със земеделие...

публикувано на 26.08.24 в 17:00

Високите атмосферни и водни температури променят живота в Черно море

"Наистина температурите, които наблюдаваме, както на атмосферата, така и на водата, са екстремални през последните години и близки до тропичните. Не е нормално, като проследим през последните години, че организмите са се адаптирали при други условия, това е един вид стрес, който предизвиква физиологични смущения и нерядко смърт при организми,..

публикувано на 26.08.24 в 15:35

Във Варна ще се проведе четвъртото за страната ни издание на "Игра за световен мир"

Форматът е създаден още през 1978 г. от американския учител Джон Хънтър. Предназначен е за деца от 9 до 18 години и представлява реалистична политическа симулация, участниците в която се опитват да решат глобални проблеми в областта на икономиката, екологията, международните отношения, въоръжените конфликти и т.н. Целта е да се излезе от кризите с..

публикувано на 25.08.24 в 09:30
Регионален исторически музей - Плевен

Културно-историческото наследство формира идентичността на един народ

"Нашето разбиране е, че културно-историческото наследство е много повече отколкото наука, култура, изкуство, държавно управление и т.н., тъй като всички те могат да се надграждат, усъвършенстват и развиват, докато културно-историческото наследство е овеществена историческа памет, която има своето хронологическо време. За един народ и една..

публикувано на 25.08.24 в 08:15

В музея в Чепеларе има скелет на мечка, живяла в Родопите преди 12-13 000 години

"Музеят на родопския карст представя различни артефакти от Родопите. Експозицията насочва към пещерите и скалите, в които се образуват – варовиците, а след това преминава към биоспелеологията, множеството прилепи и един вид като бръмбара-светломразец, известен с това, че при излизане на светлина умира.  В началото е отдел "Геология", който..

публикувано на 22.08.24 в 14:10