Рано сутрин благоуханието от цъфтежа на прочутата маслодайна роза потапя в своята упойваща сладост цялата Розова долина. При изгрева на слънцето ароматът на нежните цветове, окъпани в роса, е най-силен. Наситен, завладяващ, успокояващ или опияняващ – в зависимост от сетивата на човека и от психическото му състояние. Омагьосващата сила на Роза Дамасцена се дължи на етеричното масло, чийто неподражаем аромат се формира от повече от 280 съставки. И никоя човешка душа не владее познанието и майсторството на сътворението на това масло. Легендите му придават божествено начало или зараждане от пречистата девича красота. Именно затова вярващите в бога и в любовта, в свещеното тайнство на тези покровители на нашия свят, закичват с рози себе си и хората, които обичат.
Царицата на цветята Роза Дамасцена е коронована сред сестрите си заради благоуханното и целебно масло, скрито в ефирните листа на цветовете й. Тя е царица и на поредицата за етерично-маслените култури в нашата „Радиоенциклопедия”.
Божията благодат се е изсипала над България и е създала тук най-добрите условия в света за отглеждането на маслодайната роза. Заедно с останалите уханни и богати на етерични масла растения тя сплита един огромен венец, в който се редят и лавандула, мента, невен, маточина, босилек, градински чай, мащерка, хвойна и още много, предимно диворастящи растения.
Поредицата за етерично-маслените култури ще ни даде знания за тях, за ценните им масла и останалите добивани продукти, които намират широко приложение в живота ни. В медицината, в хранително-вкусовата, парфюмерийната, козметичната, та дори и в оръжейната индустрия. Започваме с опознаването на самите растения от разказите на професор Недко Недков, асистент Веселина Баджелова и асистент Мариан Пашев от Института по розата и етерично-маслените култури в град Казанлък.
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..
Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..
Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г. Във връзка със 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-годишнината от пълноправното членство на България в организацията Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за..
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg