Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Недостижимият Яша Хайфец – музикантът, объркал представите за интерпретация в началото на миналия век

Снимка: jaschaheifetzsociety.org

След серия концерти в Ню Йорк един критик пише: Крайслер е кралят, Хайфец е пророкът, а всички останали са просто цигулари.

Всички ние можем вече да счупим лъковете си – казва самият крал Фриц Крайслер, след като чува младия Яша. Впрочем и двамата са родени на 2 февруари, единият през 1875, другият през 1901 г. След като записва "Фантастично скерцо" на Бацини, в следващите десетилетия малцина цигулари смеят да посегнат към тази пиеса.

Яша Хайфец е роден във Вилнюс. Започва да свири на три години с баща си, който е преподавател по цигулка. Първото си явяване пред публика прави на седем години, като изпълнява цигулковия концерт на Менделсон. През 1910 година заминава за Санкт Петербург да учи при Леополд Ауер. Концертира в Германия и Скандинавия, а в Берлин се запознава лично с Фриц Крайслер, който му акомпанира на пианото за концерта на Менделсон. Тогава Крайслер произнася думите, цитирани по-горе. През април 1911 година младият виртуоз свири пред 25 000 слушатели в Санкт Петербург и фурорът е толкова голям, че полицията трябва да се намеси, за да предпази момчето. 
Вече 13-годишен, той изнася концерт с Берлинската филхармония, дирижирана от Артур Никиш. Преди революцията в Русия семейството на Хайфец заминава за Америка.

В предаването са използвани записи на Яша Хайфец, издадени в специална колекция.

четвъртък, 9 март, от 14.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25