Европейската комисия даде да се разбере, че изборът на председател на Върховния касационен съд ще бъде показател за наличие на воля за съдебна реформа в България.Това става ясно от писмото на генералния секретар на ЕК Катрин Дей, получено в офиса на Български институт за правни инициативи. То е отговор на деветте неправителствени организации, които повдигнаха въпроса за необходимостта от спешни промени на Процедурните правила за избор на кандидати за шефове на Върховния касационен съд, на Върховния административен съд и на Главен прокурор.
"България трябва да превърне в установена практика назначенията на високи постове да бъдат основани на реална конкуренция между кандидатите в съответствие с ясни стандарти за професионализъм и почтеност. Това е решаващо за спечелването на общественото доверие към съдебната система", се казва в писмото и се напомня, че в техническата част на януарския монитгорингов доклад на ЕК беше изрично спомената неубедителната процедура, по която беше осъществен изборът на главен прокурор. В същия доклад се посочва като изключително важно да бъде извършен прозрачно както изборът на председател на Върховния касационен съд, така и на главен съдебен инспектор в Инспектората на Висшия съдебен съвет.
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg