Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кожата – огледало на човешкото здраве

Доц. Ива Гаврилова
Снимка: Кирил Чобанов

Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува.

Разбира се, хирурзите са радикални професионалисти и за тях оперативното лечение е първостепенно, но доц. Гаврилова разказа за различни терапевтични схеми и медикаментозно лечение, което е не по-малко ефективно. И най-позитивното е, че съвременните терапии водят до много добра преживяемост на пациентите.

Преди да стигнем до същността на разговора, началото бе посветено на различни общочовешки въпроси: за семейството, за родословието, за кариерата. За тези две години от последната ни среща в ефир, доц. Ива Гаврилова бе отгледала малката си дъщеря, бе успяла да се хабилитира и вече е доцент. "И въпреки майчинството и останалите грижи, за периода на този дълъг отпуск, нито за миг не съм спирала да работя" – поясни тя.

Говорихме и за БАДО – Българската асоциация по дерматоонкология, в която доц. Гаврилова е деен участник и двигател на редица инициативи. Една от тях – поддържането на регистър за България, част от европейските правила и норми за следене и анализ на редица болести. Като координатор за нашата страна тя поддържа българските данни, свързани с туморите по кожата, в общия европейски регистър.

Във втората част на седмичното издание "За здравето" по телефона се включи проф. Иван Гаврилов. В град Монтана и в Троян водещият хирург на гърдата има редовни съботни прегледи с определена цикличност. Така, освен в Националната онкологична болница (УСБАЛО), където е началник на Клиниката по гръдна хирургия, проф. Гаврилов помага и на много жени от цялата страна. Отличен лекар и забележителен родолюбец, баща на нашата събеседничка, разговорът с него протече в познатото русло – род, семейство, фамилните ценности, уроците на родителите. А това, което доц. Ива Гаврилова е научила и наследила от своя баща, е работохолизмът и всеотдайността към пациентите.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31