Достъпът на Кипър до международните финансови пазари бе блокиран през май 2011 г. заради фнансовата криза. В края на същата година страната взе заем от 2,5 млрд. евро от Русия, а през март 2013 г. получи спасителен заем от тройката международни кредитори в размер на 10 млрд. евро. Връщането на Кипър на международните пазари се очакваше не по-рано от края на 2015-а г.
В същото време висока оценка за изпълнението от Кипър на споразумението с тройката даде директорът на МВФ Кристин Лагард. В интервю в кипърската преса тя заяви, че Кипър се справя много добре и заслужава поздравления, като специално подчерта стабилизацията във финансовата сфера. Според нея обаче страната е изправена пред три основни предизвикателства - преструктуриране и консолидация на банковата система, за да се възобновят инвестициите, оздравяване на публичните финанси и намаляване на много високия публичен дълг, укрепване на публичните институции.
Изказването на Лагард предизвика реакции сред опозиционни политически партии в Кипър, според които директорът на МВФ дава съвети за по-нататъшно разграждане на социалната държава.
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
"Черно хайку", новата стихосбирка на поетесата Яна Букова имаше едновременна премиера на три езика в България, Гърция и САЩ в три издателства с богата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg