Към 80% от черешите в Кюстендилско са с влошено качество - напукани и загниват, от дъждовете, съобщи директорът на Института по земеделие в града проф. Димитър Домозетов. Той добави, че от два-три дни изкупуването по пунктовете е почти спряло, никой не иска некачествени плодове.
Едната възможност е черешите да се дават за ракия - по 10 стотинки за килограм, но тогава производителите губят, защото плащат по 35-40 стотинки за килограм на берачите и така ще работят на загуба. Много голям е процентът брак при черешите за прясна консумация.
Все пак се надяваме, че нещата ще се оправят, тъй като има череши, които още не са напълно узрели, сподели кметът на близкото село Коняво Даниела Божилова.
Няма да ги бера, изоставям ги в градините - напуканите череши за нищо не стават, направо обяви производителят Румен Стойнев, който има градини в с.Неделкова гращица.
Изкупната цена на черешите в региона остава досегашната 90-95 стотинки за килограм. Ако валежите спрат и някои сортове оцелеят, цената може да скочи към края на кампанията до 1,50-1,60 лева за кило, прогнозират от кооперациите.
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg