В европейските държави се засилва говорът на омразата. Мигрантите, бежанците и малцинствените групи като евреи, мюсюлмани и роми са най-често обект на престъпления, предизвикани от омраза в Европа. Това показва годишният доклад на Международната правозащитна организация Minority Rights Group International (MRGI). Водещата неправителствена институция представи в София годишния си доклад за състоянието на малцинствата и коренното население по света през 2014 г.
Според годишното изследване интернет и социалните медии дават нови възможности за разпространение на езика на омразата сред огромен брой хора по начин, на който не винаги може да се противодейства. Докладът описва и множество инициативи за ограничаване на това отрицателно явление чрез културни, образователни и медийни кампании в отделни европейски страни.
MRGI работи за осигуряване правата на етнически, религиозни, и езикови малцинства и на коренното население по света. Международната правозащитна организация провежда всяка година обучение за журналисти, които след това правят разследвания за правата на човека в развиващите се държави от Азия и Африка. През 2013 г. български журналисти от различни медии също проведоха свои разследвания в Тайланд и Уганда. Партньор на MRGI е фондация „Джендър проект в България“.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg