Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ердоган иска решаване на Кипърския въпрос чрез създаване на две държави

| обновено на 02.09.14 в 11:54
Снимка: БГНЕС

Президентът на Турция Реджеп Таип Ердоган се обяви за решение на Кипърския въпрос чрез създаване на две държави. Това той направи по време на посещението си в турската част на разделения остров, съобщава Ройтерс. Това беше първата му визита зад граница, след като положи клетва като държавен глава. Ердоган разговаря с лидера на признатата единствено от Турция Севернокипърска турска република Дервиш Ероглу.

Турция няма да приеме споразумение по Кипърския въпрос, ако бъдещото федерално решение не се базира на две държави - основателки с политическо равенство, обяви новият турски президент Реджеп Тайип Ердоган по време на посещението си в признатата само от Анкара Севернокипърска турска република. Ердоган заяви, че Турция напълно подкрепя усилията на кипърската турска страна за постигане на решение чрез двуобщностна федерация, две държави - основателки с политическо равенство и равен статут, като ново партньорство, основано на параметрите на ООН.

Севернокипърската турска република ще направи всичко необходимо, за да работи за едно ново партньорство, основано на решението за създаването на две държави и на политическото равноправие. Гърция и кипърските гърци трябва да демонстрират същата добра воля, заяви Ердоган.

Той прикани международната общност да предприеме по-решителни действия за решаването на въпроса. Турският президент увери още, че Анкара никога няма да позволи на правителството на кипърските гърци да постави кипърските турци в статут на малцинство.

Ердоган посочи, че Турция е за справедливо, цялостно и трайно решение на Кипърския проблем. Той изрази надежда, че търпението, което Турция и кипърските турци са показали досега, ще бъде увенчано с успех, но предупреди, че никой не трябва да изпитва търпението им и че "прозорецът на възможностите не може да остане отворен завинаги".

Ердоган призова също така Гърция като страна - гарант за независимостта на Кипър да се включи по-активно в диалога по Кипърския въпрос. Той обвини Гърция и кипърските гърци за липсата на добра воля за неговото решаване.

Международно признатото правителство в Никозия определи визитата като незаконна. Разочарование буди позицията на турския президент Ердоган, заяви говорителят на външното министерство в Атина.

Гръцката дипломация посочва Анкара като единствената пречка за решаване на кипърския въпрос. В Турция е и вината за трагедията на хиляди кипърски гърци, които десетилетия не могат да се върнат по родните си места в окупираната кипърска територия, се посочва в официалното изявление на Атина.

Гърците призовават новият турски президент да спази всички решения на Европейския съд по правата на човека по отношение на окупираната част от Кипър.

Атина припомня, че исторически и политически е недопустимо да се обвинява Гърция, че не провежда активна политика по решаването на Кипърския въпрос, но само и единствено в рамките на резолюциите на ООН.

Изявлението на гръцкото външно министерство уточнява и условието за асоцииране на Турция в Европейския съюз:

Пътят на Анкара към Европа минава през признаване на Република Кипър, която е член на Съюза.

Министерството на външните работи на Гърция отхвърли опитите на турския президент да изравни международните задължения на Гърция като гарант с тежките отговорности на Турция в Кипър и заяви, че прехвърлянето на вината не съдейства за намирането на решение.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.