С разпитите основно се изясняваше технологията на отпечатването на бюлетините за предишните предсрочни парламентарни избори и най-вече кои бюлетини са приемани за годни и кои – за брак.
Единствен подсъдим за т.нар. "Костинбродска афера", гръмнала в деня за размисъл на 11-и май, е бившият главен секретар на Министерския съвет Росен Желязков. Според обвинителния акт той не е осъществил контрол и не е положил необходимите усилия за правилното съхраняване на т.нар. "технологичен брак".Същото разказа и Симеон Симеонов, който е организатор производство и отговаря за целия процес в печатницата, но и поемно лице след идването на разследващите в "Мултипринт". Всички негодни бюлетини от брака се складирали в две специални клетки на втория етаж на печатницата. Те се хвърляли безразборно върху палети и се увивали в стреч фолио, за да не се разпиляват.
Росен Желязков, който беше главен секретар на кабинета на Марин Райков, а преди това и на ГЕРБ, е обвинен за неосъществен контрол и неполагане на необходимите усилия за правилното съхраняване именно на т.нар. "технологичен брак". Това е спорният въпрос, който изяснява делото. Дали стотиците хиляди бюлетини, които прокуратурата показа в репортажите, са били годни за употреба, т.е. дали с тях е можело да се подмени вотът на гражданите или не.
Желязков е на съд, защото не е упражнил контрол при отпечатването и транспортирането на бюлетините за предишния извънреден парламентарен вот и най-вече заради онези близо 351 000 годни бюлетини, които бяха открити в печатницата в Костинброд и взривиха Деня за размисъл с внушението, че с тях се готвела подмяна на вота. Обвинение обаче в този смисъл не беше повдигнато на никого и делото се ограничи само до контролните задължения на бившия главен секретар на МС.
През юни, когато беше даден ход на процеса, Желязков поиска редуциране на свидетелския списък, от който отпаднаха главно политиците. Останаха обаче свързаните с печатницата в Костинброд, част от които вече дадоха показания, и Марин Райков, чието призоваване е доста по-сложно от това на останалите свидетели.
От началото на скандала, на 11-и май 2013-а година досега, Росен Желязков отказва да коментира обвинението си. На първото заседание по делото обясни, че го прави от уважение към съда и каквото има да каже по случая, ще го каже в съдебната зала.
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
Преживяването – на него държи актрисата Стефания Кочева, която днес празнува своя имен ден. Тя е част от трупата на Сатиричния театър "Алеко Константинов",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg