Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очаква се през ноември да започне изплащането на гарантираните влогове в КТБ

Снимка: БГНЕС
Министърът на финансите Румен Порожанов опроверга информацията, че се готви законопроект за изплащане на банковите депозити с облигации. Той потвърди, че правителството изпраща в Брюксел позиция по започналата досъдебна процедура спрямо страната ни заради ситуацията с КТБ.

Със законови промени ще се регламентира, че Гаранционният фонд ще плаща до 7 работни дни, след като дадена банка обяви, че не може да обслужва влогове. Средствата в гарантирания размер ще се предоставят чрез избрана търговска банка, на която Фондът ще преведе средствата от депозитите. Порожанов уточни, че с облигации ще се попълни недостига в Гаранционния фонд от 1,5 милиарда лева, но на гражданите ще се дадат пари:

Изплащане на гаранционни депозити с облигации, предоставянето на каквато и да е форма на някакви книжа, никога не е била актуална. Предполагам, че се е появила спекулативно.

От думите на Порожанов стана ясно, че темата с облигации е дебатирана във връзка с недостига от 1,5 – 1,6 млрд. лева във Фонда за гарантиране на влоговете в България (ФГВБ) за покриване на всички гарантирани депозити в КТБ и възможността Фондът да емитира облигация, за да осигури недостатъчния в момента ресурс.

За досъдебната фаза, в която се намира България, и отговорът, който днес се изпраща в Еврокомисията, министърът поясни, че до края на месеца ще са готови законодателните поправки, с които трябва да се даде зелена светлина за плащането на гарантираните депозити:

Законът за гарантиране на влоговете ще бъде синхронизиран така, че да се избегнат тези опции за ненавременно плащане, така че при установяването на неплатежоспособност, независимо от това дали е в ликвидация, или не, да имат достъп до депозитите, а в началото на месец ноември ще бъде внесена молба в парламента, разбира се, за приоритетно разглеждане.

На 20-и октомври ще е готова оценката на БНБ за капитализацията на КТБ, което ще предопредели съдбата й, припомни Порожанов и призна, че с БНБ има противоречие кой трябва да изготви план за преструктуриране, ако се появи инвеститор и кой трябва да го одобри:

Категоричното мнение на Министерството на финансите е, че това са си абсолютни компетенции на БНБ, включително и на квесторите, чиято задача е именно да се занимават с това нещо.

По темата за разговорите с фонда "ЕПИК", заявил намерение преди месец да направи план за преструктуриране на банката, министърът припомни, че е обещана експертна помощ:

Становища, мнения или каквото е необходимо - ще го получавате. В момента, в който има някакъв план за преструктуриране, и ако той включва искане за ликвидна подкрепа извън инструментариума, който те представят, тогава ние ще го разглеждаме. В момента ние сме в подобна хипотеза на разглеждане на подобен план.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.