В момента ситуацията е такава, че марката КТБ е увредена непоправимо. Едва ли тази банка може да бъде спасена, ако в нея се наливат каквито и да е било средства - това няма да предотврати паниката. Обещание за спокойствие може да даде само държавата или друга голяма банка, която да погълне КТБ. Това заяви в сутрешния блок на БНТ проф. Валери Димитров, който е бивш председател на Сметната палата.
По думите му, Българската народна банка (БНБ) е пропуснала да осъществи надзорните си функции във връзка с КТБ, като вместо да предложи мерки за лечение, се е задоволила само с поставянето на диагноза.
"Може би е смятала, че няма смисъл да се спасява тази банка", допълни проф. Димитров.
Той е убеден, че едва ли ще се стигне до ликвидация актив по актив.
„Най-вероятно остатъчното предприятие на КТБ като активи и негарантирани влогове може да бъде погълнато от друга банка и това е най-добрият вариант", коментира Валери Димитров.
„В момента на основата на одиторския доклад квесторите трябва да изчислят капиталовата адекватност на банката и да се отправи предложение към БНБ. На основата на положителна или отрицателна капиталова адекватност се действа по определени начини - при отрицателна банката не може вече да просъществува", каза още той и заяви, че Фондът за гарантиране на влоговете трябва да бъде напълнен от банковата общност, която има интерес да има стабилност в тази сфера.
„Ясно и категорично това е задължение на банковата общност. Точка", подчерта Димитров.
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg