Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кьолнската катедрала

Снимка: ЕПА/БГНЕС
На 15 август 1248 година е поставен първият камък на прочутата Кьолнска катедрала – храм, достоен за светите реликви. Катедралата е осветена през 1322 г., но гигантският й строеж продължава цели 6 века и е съпътстван от легенди.

Една от тях разказва за Герхард от Райл, архитектът, на когото били поверени плановете на катедралата и облога му с дявола. Колкото и Герхард да се опитвал да състави изпълним план, все не успявал. Един ден, докато уморен и отчаян се разхождал по брега на река Рейн, той спрял при голяма скала, наричана от хората „Дяволският камък”. Легнал до нея и изтощен, заспал. Когато се събудил, видял странен мъж, който започнал да рисува с върха на бастуна си в пясъка очертанията на така мечтания от архитекта план. „Ще ти помогна да построиш катедралата за три години, ако ми подариш душата си, душата на жена ти и на детето ти. В случай, че строежът не бъде завършен при първото кукуригане на петлите в края на последната нощ на третата година, ще те освободя от обета ти”.
„Дори и дяволът не може да завърши такъв строеж само за 3 години“– помислил си архитектът и приел облога.
Работата наистина потръгнала много леко и бързо – по всичко личало, че дяволът ще изпълни обещанието си. Уплашен, Герхард разказал всичко на жена си, а тя била много умна и ето какъв план измислила: малко преди да бъде поставен последния камък, по първи зори, тя започнала да имитира кукуригането на петел и всички петли в околността закукуригали. С гръм и трясък изграденото рухнало. Архитектът и семейството му били спасени, но строителството на катедралата завършило векове по-късно.
Още за Кьолнската катедрала ще научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.

15 ноември



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00