Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любовна лирика

БНР Новини
Ефрен Лопес
Снимка: efrenlopez.net



С „Музикален атлас” пътуваме към Централна Азия и любовната лирика на Азербайджан. Нашите гости представят музика от региона на Кавказ и Каспийско море. В Азербайджан има няколко вида народни песни, базирани на различни 7, 8 и 11 сричкови четиристишия. Едни от най-популярните са баяти, магхам и др. Всички тези лирически произведения са много популярни в целия Кавказки регион.
За предястие сме подготвили няколко композиции на Ефрен Лопес. Той има 8 самостоятелни албума зад гърба си. Роден е на 9 юни, 1970 година във Валенсия. Още като дете се свири на няколко инструмента – започва с тромпет, после с корнет и клавишни, а на 16 години се запленява и от китарата. В търсенето на различни музикални строеве китарата в неговите ръце остава с пет, четири и така докато стигне до една струна. През 90-те години свири в различни банди и стилове като рок, блус и т.н. Постепенно се запознава с индийския ситар и неговата любима електрическа китара е детронирана от престола. Омагьосан от топлия звук на акустичните инструменти – 12-струнна китара, ситар, бузуки, мандолина, лютня и т.н., той моли за прошка Джими Пейдж или както той го нарича „Свети Джими” и продава своите два последни електрически инструменти. Така постепенно открива силата на традиционната музика от Валенсия и израства до върха на световната етносцена с музикални проекти, включващи музиканти от цял свят.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертът "Петолиния и вдъхновения" събира класическата музика и българския фолклор

Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..

публикувано на 04.02.25 в 09:05

Квартет Sage с първи сингъл и концерт в София

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и  обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..

публикувано на 04.02.25 в 08:00

Басеку Куяте и Ами Сако – автентичен малийски блус в София

"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..

публикувано на 03.02.25 в 19:47

Денят, в който музиката умря

На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..

публикувано на 03.02.25 в 14:43

Мартина Табакова: Винаги гледам на живота от положителната страна

Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..

публикувано на 03.02.25 в 07:55