Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преводачът на душата

БНР Новини
Хъдър Салфидж Ал-Хъдър (в средата) с кюрдските актьори от град Ербил: Раушен Файек (вляво) и Омар Чаушин.
Снимка: Хъдър Салфидж Ал-Хъдър




„Преводачът на душата“ – така в кюрдската музикална традиция е известен инструментът най. За него и за различните култури в Северна Сирия разговаряме в предаването с Хъдър Салфидж Ал-Хъдър. Той е роден в град Хасаке в кюрдско семейство. Неговата дойка обаче е християнка, от несторианската конфеция. Като дете израства сред различни народи – арменци, евреи, кюрди, асирийци, арамейци, араби и посещава еднакво джамията и църквата. От 1992 година е преподавател в Центъра за източни езици и култури на Софийския университет „Свети Климент Охридски“. Като кореспондент на Българското национално радио през 2003 година обикаля интересни и красиви кътчета от Иракски Кюрдистан. Живее известно време в столицата му Ербил и събира снимков материал. Страстен любител на манастирите той е посетил редица български манастири, от които събира информация и материали за тях.
А защо го привличат именно те, както и още други интересни моменти от живота му – чуйте в интервюто с него.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03

Конкурсът "Граждански будилник" – среща между екоактивизма и изкуството

Според тревожните данни днес над 55% от хората на планетата живеят в  градове, като превръщат градската среда в основен свой хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване и липсата на устойчиви решения природата в градовете все повече остава на заден план,..

публикувано на 23.04.24 в 09:18

Как София да се превърне от кафяв в зелен град?

Зелен град – една тема, която може да бъде мислена и обсъждана по много начини.  Как можем да променим навиците си, за да живеем по-екологично? Какви са градските зелени политики? Можем ли да заменим автомобилите си с велосипеди, подобно на Амстердам? Как София да се превърне от кафяв в зелен град? Драгомира Раева от екологичното сдружение "За земята",..

публикувано на 22.04.24 в 12:44

Пластмаси, текстил и депозитни системи – можем ли да опазим планетата?

В чест на Международния ден на Земята предаването "Нашият ден" покани Десислава Стоянова от сдружение "За Земята", за да сподели някои мисли относно важността на този празник и неговите цели. Тя ни напомни за историята на този ден, който е бил установен през 1970 г. в САЩ и Канада, а през 1990 г. е признат като международен. България, с..

обновено на 22.04.24 в 12:35