1 декември е националният празник на Румъния.
На тази дата се чества годишнина от връщането на Трансилвания и сливането й с Румъния. Това се случва през 1918 година.
Историческите данни за появата на тази държава сочат, че тя се е зародила през 5 век пр.н. е., когато по горното и долно течение на река Дунав се заселват племената даки и гети. Тогава тя се е казвала Дакия. От тези векове до сега претърпява множество преобразувания, като преминава през различни исторически и географски реформи. Сменят се много владичества и управления. Едно от тях е на римския император Траян, когато е била римска провинция, а по-късно възникват княжествата Влахия и Молдова, които попадат под властта на Османската империя.
През 1861 година княз Александро Куза обявява независимостта на държавата Румъния. Но постига напълно тази свобода едва през 1877 година след края на Руско-турската освободителна война.
През 1918 година на 1 декември Трансилвания се отделя от Австро-Унгария и се присъединява към Румъния.
Столицата Букурещ е сравнявана с Париж.
Тя привлича туристи от цял свят, заради средновековните си забележителности от времето на даките и саксонците и красивите сгради от 19 век.
Въпреки тежките 24 години на тоталитаризъм и властването на Чаушеску, Румъния успява да изплува от мизерията на социализма и в момента е една стабилна икономическо-социална държава. Този възход неминуемо оказва влияние и над културния живот на страната.
През месец декември в рубриката „Музикална мрежа” слушателите на програма „Христо Ботев” ще имат възможност да се запознаят с най-новите имена от музикалната сцената на Румъния. Ще звучат стиловете денс, поп, рап и ар енд би в изпълнение на певците: Ада Александра, Мариус Иванча,Стефан Стан, Вики Ред, Кио, Александра Краеску, Лоре, Корина, Дориан, Андреа Балан, Анна Леско, Андреа Баника, група „Клас” и много други.
четвъртък, 4 и 18 декември, от 11 часа
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg