Приказката на Ханс Кристиян Андерсен „Славеят” се е появила на 11 ноември 1834 г. в Копенхаген като една от приказките в току-що публикувания първи том на вълшебни приказки и се смята, че е вдъхновена от несподелената любов на автора към оперна певица Джени Линд, която била толкова сладкогласна, че я наричали Шведския Славей. Според Дневника на автора идеята за цялата книжка с приказки възникнала в Тиволи, по онова време току-що отворения и днес известен на всички в Копенхаген парк за развлечения, декориран изобилно с китайски приказни мотиви. Приказката е била посрещната много благосклонно от критиците и това осигурило нейния по-нататъшен световен успех, популярност и многобройни адаптации като анимационни фирми, балет, опера, телевизионни филми.
Какво станало с Джени Линд след написването на „Славеят”? Тя имала приятелски-платонично отношение към Ханс Кристиян и му пишела мили писма. Той, обаче, пише в Дневника си, че чрез Джени Линд за първи път е усетил свещеността на Изкуството. Покрай нея е научил, че човек трябва да забрави за самия себе си в служба на Всевишния. И че нито книги, нито хора са имали някога толкова облагородяващо влияние върху него като поет, колкото е имала Джени. И странно, историята на славея по някакъв начин се повтаря и в живота на Джени, защото по-късно тя самата се влюбва в полския композитор Фредерик Шопен и организира концерт в Лондон с цел да събере средства, за да плати лечението на туберкулозноболния Шопен.
Когато императорът от приказката е близко до смъртта, живият славей, прокуден заради механичния си дубликат, се съгласява да се завърне, и дори смъртта е толкова възхитена от пеенето му, че се оттегля. В приказките финалите са обикновено щастливи.
събота, 6 декември от 7.15 часа
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg