Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Природни резервати в България”: Природен парк „Българка”

БНР Новини
Снимка: ppbulgarka.net

Древни проходи и друмища пресичат билото на Стара планина над Габрово и Трявна - на територията на природен парк „Българка”. Когато човек ги прекосява, сякаш чува звъна от мечовете на войните в сражения за стратегическите артерии, станали част от съдбините на прастарите заселници тук и на българския народ. Грохотът на битките им отеква ненадейно от склоновете наоколо и прелива отново в стъпките на пътниците и керваните със стоки, които кръстосвали билата от север на юг и обратно. Тайнствата и красотата на естествената природа тук са също толкова многолики и неразгадани като събирателния образ на кръстницата на тази дива територия. Старите пътища, съвременните екопътеки и проходите и сега мамят туристи и планинари в природен парк „Българка”. Вълнението от срещите с хиляди прекрасни растителни видове, докосването до тях на прочутата „Узана поляна” оставят неизличим белег в човешкото съзнание.
Ако знаете колко едри и ароматни са късните ягоди на това обширно място, обградено от планинските била, как ухаят тревите, които докосват нозете ни и вливат ароматите си в дрехите ни, във всичките ни сетива - за довиждане. За да видим отново буките в съобщества с горските орхидеи, за да се опияним от водата на буковите кладенчета, за да се възхитим на красотата на дивия лук и на възкръсващите дребни видове треви, без които човешкият род би обеднял безвъзвратно. Най-накрая - за да притихнем в Соколския манастир в поклон пред тази неповторима божия благодат, пред труда и творенията на хората, изградили святата обител за дух и за вяра.
За природен парк „Българка” разказват експертите Милена Илиева и Юлиан Маринов.

 



11 декември



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15
Орхидея Dactylorhiza incarnata или месесточервен дланокоренник (снимка: Стефан Найденов, група

Орхидеите в България: Епизод 2 – Таксономия и изобилие

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidaceae. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 09.07.24 в 16:30

Защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми?

Те са звездите на кучешкия свят – най-любимата и желана порода кучета. Често имат и професия – водачи или актьори. Безспорен факт е, че те са винаги гладни. В рубриката "Науката не спи" Никола Кереков разказва защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми. Учени от университета в Кеймбриж засичат мутация на специфичен ген у лабрадорите и..

публикувано на 09.07.24 в 13:33

Метаматериалите – наука, неразличима от магията

"Всяка достатъчно напреднала технология, е неразличима от магията", казва фантастът Артър Кларк. Във Физическия факултет на СУ група млади хора правят така, че магията да придобие реални измерения. Невидими повърхности, по-здрави конструкции, по-гъвкави основи – метаматериалите са изкуствени композитни материали с предварително зададени свойства,..

публикувано на 09.07.24 в 12:21