Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Равносметка

Симеон Идакиев на островите Галапагос.
Снимка: личен архив

Отминава още една година от моя и вашия живот, уважаеми приятели. Краят й обаче е добър повод за равносметка на стореното през нея и с последната емисия на 2014 година аз правя точно това. Припомнете си темите, разглеждани в предаването „Един мъж, един микрофон”, което имам честта да водя, и изтъкнатите личности, които ми гостуваха: „Непознатите Съединени щати”, „Чудесата на България” - с археолога професор Васил Николов, „Антарктида”- с професор Христо Пимпирев”, режисьорът Александър Обрешков и пътешественикът Димитър Попов, „Пътищата на сърцето” - с големия български хирург доцент Иво Петров, актьорът Славчо Пеев, географът професор Румен Пенин, издателят Емил Бонев, „Пещери и хора” - с Петър Берон, гостува ми и Петър Вучков от легендарното предаване „Минута е много”, разказах ви впечатленията си от Папуа-Нова Гвинея, срещнах ви с българина Иван Дреников, който живее във Венецуела, с младата пътешественичка Катерина Русева и журналистката Надя Обретенова, разказах ви за Гърция, която познаваме, но не съвсем, и за слънчева Италия, имах изключително интересни срещи с природозащитници и колеги като Добрин Керестелиев и оператора Камен Колев, гостува ми легендарният режисьор и сценарист Константин Григориев, създал над 150 филма, 12 от които се пазят в Париж, определени като шедьоври на световното кино.
И още - писателят, посланик Богомил Герасимов, големият български режисьор Иван Ничев, създателят на трилогията, посветена на спасяването на българските евреи, чиито последен филм „Пътят към Коста дел Маресме” ще представи България в битката за наградите ОСКАР, посетихме Китай с директора на Природонаучния музей професор Николай Спасов, доцент Соня Алексиева и Банко Пиронков, научихме много за Индия от пътешественика-фотограф Юлиан Ангелов, и за Тайланд от почетния консул на тази страна у нас Виктор Меламед.
На гости ми бяха още журналистът Георги Милков, редакционен директор на списание ГЕО, непрежалимият маестро Борис Карадимчев, ректорът на НАТФИЗ професор Любомир Халачев и още, и още - дано не пропускам някого. Истински букет от забележителни личности с изключителни постижения в своите области.

28 декември




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До Бора Бора се пътува най-малко три дни, но си струва!

Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му е разположен застинал вулкан. По последни данни коренните жители, които са родени сред дивната му красота са близо 9 хиляди души. Наричат Бора Бора най-красивия остров на света. Когато..

публикувано на 02.11.24 в 12:15
Деканът на Физическия факултет проф. дфзн Георги Райновски (в средата), Ивайло Младенов и Ани Костова

135 години отбелязва Физическият факултет на СУ "Климент Охридски"

По повод 1-ви ноември, Деня на народните будители, екипът на предаването "Следобед за любопитните" гостува на Физическия факултет на СУ. Тази година факултетът отбелязва 135 години от създаването си и 70 години от членството на България в ЦЕРН и 25 години от присъединяването на България към него. Факултетът има водещо място в работата на..

публикувано на 01.11.24 в 14:39

Църква и власт – имперски практики

"Третият Рим и Църквата" е тема и на новия том в изследването на българския монах Калистрат Зогграфски от Атон. Заедно с Митко Новков, публицист и културолог, и с Иван Йовчев, главен асистент от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Говорим за Църквата като проекция на Божия промисъл на Земята, но и за институционалните ѝ падения и..

публикувано на 01.11.24 в 09:26
Светлана Нанчева и Юрий Анджекарски

Технологии на доброто или как добрите каузи да станат добри практики

Сдружение "Професионален форум за образованието" започна нов проект, насочен най-вече към младите, желаещи да отделят време и енергия за общественополезни цели. Първото събитие по проекта беше форум на 24 октомври с участието на ученици и студенти от София, както и организации, занимаващи се с различни социални каузи и доброволчество, които..

публикувано на 31.10.24 в 09:00
Наталия Ромалийска

Таврийската българка Наталия Ромалийска: Виждам си бъдещето тук

Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..

публикувано на 30.10.24 в 16:37