Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До Бора Бора се пътува най-малко три дни, но си струва!

Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му е разположен застинал вулкан. По последни данни коренните жители, които са родени сред дивната му красота са близо 9 хиляди души.

Наричат Бора Бора най-красивия остров на света. Когато самолетът захожда за кацане от въздуха се открива изумителна гледка към най-невероятната лагуна в Тихия океан, чиито цветове преливат във всички нюанси на синьото. Тъкмо усещането, че човек се разхожда в ковчеже с бижута – сапфирено небе, златен пясък, тюркоазено море, кара милиони да мечтаят за Бора Бора и хиляди да я посещават.

Едни от тези късметлии са бизнесдамата Цветелина Николова и семейството ѝ. Тя виртуално ни окичва гирлянди с цветя от Бора Бора, островът, на който Никол Кидман и Кийт Ърбан прекарват медения си месец, а Джъстин Бийбър се разхожда по шорти.

Любопитното е, че все още не е изяснено кой е открил това късче от рая. Едни смятат, че пръв на него е стъпил Джеймс Кук, други го приписват на холандците, трети – на британския офицер Самюъл Уолис, който по време на околосветското си пътешествие пръв стъпва на Таити. Единственото сигурно е че през 1786 година на Бора Бора акостират френски мореплаватели начело с Луи Антоан де Бугенвил. Но историческите факти губят значение пред дъхоспиращата красота на острова.

За съжаление, местните хора не са чак толкова привлекателни - грубо скроени, високи и плътни с едри черти. Поинтересувах се все пак Цветелина Николова не е ли виждала някоя от зашеметяващите полинезийки, които поетите възпяват, а Гоген - рисува. Оказа се, че не.

С бизнесдамата тръгнахме от живите рифове на Бора Бора  и стигнахме до китайските винарни, които приличат на френски замъци.

Снимки: Цветелина Николова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10
Красимир Стоев

Красимир Стоев: Очаква ни мека зима с повече валежи

"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..

публикувано на 16.11.24 в 11:30
Александра Петкова на връчването на наградите в Катовице

Александра Петкова: Моят проект допълва теорията на Келвин за константните вълни

Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица.  Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..

публикувано на 15.11.24 в 18:05
Михаил Пасков

Изложени ли сме на "технострес" и как да се справяме с него

Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..

публикувано на 14.11.24 в 17:35