Русия е единствената страна в света, която посрещна Новата година цели 11 пъти. Толкова са часовите пояси в най-голямата държава, която заема около една девета от сушата на Земята. Първи си честитиха новата 2015-та година в Камчатка, а последни в Калининградска област.
Новата година е най-любимият семеен празник за повечето руснаци. По традиция той се посреща с богата трапеза у дома, но не са малко и тези, които предпочитат веселието навън. Ресторантите в Москва тази година отчетоха рекордно посещение след като много руснаци се отказаха да почиват в чужбина заради финансовата криза и рекордния спад на рублата.
Хиляди по традиция посрещнаха Новата година на Червения площад, който е превърнат в ледена пързалка и голям Коледен базар. Спаската кула със знаменития кремълски часовник тази година беше виртуална, тъй като е в ремонт и образът й беше прожектиран върху строителното скеле.
В своето новогодишно послание руският президент Владимир Путин заяви, че присъединяването на Крим и Севастопол към Русия завинаги ще остане едно от най-важните събития в историята на страната:
Любовта към родината е едно от най-силните и възвишаващи чувства. Тази любов изцяло се прояви в братската подкрепа за хората в Крим и Севастопол, когато те твърдо решиха да се върнат в своя роден дом, подчерта Путин.
От днес започва 11-дневната новогодишна ваканция за всички руснаци. Президентът Владимир Путин и премиерът Дмитрий Медведев вече заявиха, че след като посрещнат Новата година сред своите най-близки хора, веднага ще се върнат на работа, тъй като сложната икономическа обстановка в страната изисква да се вземат оперативни решения.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg