Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Показват 23 емблематични произведения на Боян Райнов на изложба в НХГ

Снимка: архив, БГНЕС
Тази вечер в залите на Националната художествена галерия ще бъде открита изключителна изложба. Тя ще представи на публиката един незаслужено забравен или по-скоро непознат скулптор - Боян Райнов.

По думите на един от кураторите на експозицията – Иво Милев – произведенията, включени в нея са от най-голямата частна колекция с творби на Райнов не само в България, но и в света, тази на Борис Бекяров.

Представената колекция включва 23 произведения на Боян Райнов, закупени преди всичко от Франция в периода 2007-2014 г., две, от които графични, 19 скулптурни, един меден и един калаен барелеф. Най-ранните работи в нея са от края на 40-те и началото на 50-те години (двете графики от серията "Красавици и зверове" от 1949 г. и пластиката "Прегърнатите", от 1953 г.), а най-късните от 80-те години, т.е. обхващащи най-активния и зрял период в творчеството на Боян Райнов. Сбирката е представителна за съществените етапи в творческия път на скулптора.

Част от изложбата "Колекция Борис Бекяров" са емблематичните творби "Красавиците и зверовете", "Хората и машините", "Жената птица", " На пейката" и много други.

Боян Райнов е роден през 1921 г. в София в семейството на писателя Николай Райнов и Диана Минчева, братовчедка на Асен Златаров. Завършва Художествената академия в София, заминава за Париж през 1946 г., работи известно време в българското посолство като шофьор, после предприема стъпката да остане завинаги там.

В продължение на няколко десетилетия на трудна борба участва активно в художествените изяви на френската столица, в близки отношения е с много от най-изявените фигури на френския духовен живот. Започва да експериментира с материалите и да намира свои открития.

Скулптурните композиции, които са най-важни за творчеството на Боян Райнов са най-често съставени от една, две или три фигури, като преобладава представянето на една фигура. Той работи в дърво, камък, метал - с един относително рядко използван метал, какъвто е калаят, като предпочита директното ваене, непосредственото съприкосновение със съответния материал.

Подготвен е каталог, който включва подробно изследване на живота и творчеството на Боян Райнов, статии от Светлин Русев, Иво Милев, проф. Чавдар Попов, Десислава Цанкова и Борис Бекяров.

Чуйте още за изложбата и за идеите, които носят творбите, в разговора на Даниела Бенишева с Иво Милев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.