Нараства вероятността от протестни действия в Русия заради спадащия стандарт, но въпреки това повечето хора нямат намерение да участват в тях. Това сочат данните от социологическо проучване.
Според данните на Центъра за изучаване на общественото мнение 27 % от анкетираните руснаци смятат, че протестите в страната стават все по-вероятни, докато миналата година положително на този въпрос са отговорили едва 14 на сто.
Същевременно мнозинството руснаци или 77 на сто заявяват, че не възнамеряват да участват в подобни акции. Причините са различни - 37 % смятат протестите за безполезни, 28 на сто се страхуват от полицейско преследване и приблизително толкова се опасяват за проблеми в работата.
След протестната вълна от началото на 2012-а година се наблюдава постепенен спад в гражданската активност, сочат още данните. Ако тогава 36 % са смятали митингите за нормално средство за разрешаване на проблемите, то сега на подобно мнение са едва 23 на сто от анкетираните. Една трета дори смятат, че протестните акции водят единствено към дестабилизиране на страната и затова те са недопустими.
Настроенията в обществото се променят в негативна посока и недостойнството расте заради икономическата криза, смята директорът на Центъра за изучаване на общественото мнение Валерий Фьодоров. Той обаче не вижда сила, която в момента може да катализира тези настроения и да изведе хората на улицата.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg