В навечерието на очаквания доклад на Европейската комисия депутати внесоха предложения за промени в Закона за установяване на конфликта на интереси. Липсата на председател на ресорната комисия и пропуските в текстовете са сред очакваните критични бележки от Брюксел. В предложените текстове се разширява кръгът на лицата, които подлежат на контрол от страна на Комисията за установяване на конфликт на интереси.
Авторите на законопроекта Мартин Димитров и Петър Славов от Реформаторския блок подчертават в мотивите си, че с предложените от тях текстове ще се ограничат възможностите за репресия чрез закона на политически неудобни лица в удобен момент, например, преди избори.
Депутатите предлагат вместо Комисията да се произнася в двумесечен срок от откриването на производството срещу определена публична личност, срокът да е шестмесечен, но от постъпването на сигнала. Ако има няколко сигнала, те се обединяват, като срокът тече от постъпването на първия сигнал. Също така производството не може да се образува, ако са изминали четири години от датата на сочения за конфликт на интереси. В текстовете се прецизира дефиницията на лице, срещу което може да се образува производство. Това може да е човек, който заема или е заемал определена публична длъжност към момента на конфликта на интереси.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg