Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Величието на ледената Антарктида

БНР Новини
проф. Христо Пимпирев
Снимка: Български антарктически институт
Там също е България, но с неочаквана география. Върху картата са нанесени Калофер, Силистра, Тутракан, но там те не са градове. Ситалк не е владетел. Всички са имена на върхове. Мястото е остров Ливингстън, Антарктика.
И Плана не е планина, нито село, а връх, при това - доскоро неизкачван, заедно с още два: Големият иглен връх и трети, дълго останал без име, но след успешната мисия е предложено да бъде наречен София, на българската столица…
На 8 януари 2015 година наши учени и алпинисти успяха да стигнат до най-високите точки на тези върхове.
Няколко думи за Големия иглен връх : той се издига над ледника Хюрън... За него се знаеше, че може би е сред първенците по височина в централния хребет Левски на Тангра планина… Но каква е истината? И за да е усещането ни още по-близо до същински фентъзи сюжет, нека да очертаем панорамата: наоколо са Девненска долина и ледниците Магура, Сребърна и Мейси. Напълно реална картина. Красива и много трудна за катерене.
Какво общо имат алпинизмът и полярните науки? За успешния проект, осъществен от участници в българската полярна експедиция, разказа в „А сега накъде?” проф. Христо Пимпирев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15