Електронна база данни на 50 000 обекта от пловдивското културно наследство – паметници, археологически разкопки, книги, скулптори, предмети на бита, дрехи и различни други артефакти – създава Община Пловдив. Дигитализацията ще се осъществява по два основни метода – чрез изградените в рамките на проекта два дигитални центъра и четири мобилни дигитални станции, както и чрез уникална по рода си етнографска експедиция в ромските квартали на града.
Проектът е по финансовия механизъм на европейското икономическо пространство и е на стойност 740 000 евро. Ще се изпълнява в партньорство между Община Пловдив, Народна библиотека „Иван Вазов“, Регионален исторически музей – Пловдив, Регионален археологически музей, Общински институт „Старинен Пловдив“ и Градска художествена галерия – Пловдив.
Проектът е част от стратегията на община Пловдив в посока развитието на града като водеща дестинация за културен, исторически и събитиен туризъм. По същия финансов механизъм общината финансира първия етап на реконструкцията на Римския стадион.
Дигитализирането на такава голяма част от историческото наследство на Пловдив ще подпомогне и представянето на града в дигиталната библиотека на ЕС Европеана.
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg