Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един световен бестселър, написан в Италия

БНР Новини
3
Старинна японска бродерия върху коприна, детайл

Хипнотизиращ и стъписващо красив.
в. "Обзървър"

Негов автор е Алесандро Барико и благодарение на съдействието на Италиански културен институт, София можем да предложим на българските слушатели романа, предизвикал силно адмириращата и същевременно изчерпателна рецензия на Обзървър.
Интригуващо е, че зад пищния, свободно леещ се и пластично рисуващ език на "Коприна" се оказа, че се спотайва пианист и музикален критик, писал трудове за Джоакино Росини, за връзката на музиката с модерността, за десетки музикални събития и ток шоута на трети канал на Италианската телевизия. Дебютният му роман Castelli di rabbia ("Стъклени земи") излиза през 1991 година. А малко по-късно Барико основава в родния си град Торино училище за творческо писане, където има разнообразни курсове за наративни техники като кинодраматургия, журналистика, видеоигри, романи и кратки разкази. Първите му романи печелят италиански и френски литературни награди. Съвместно с френската група Air Алесандро Барико в привичното си полифункционално присъствие като автор и пианист едновременно прeвръща и романа си City в аудиокнига като миксира четенето с музиката на бенда.
Романът Seta /Silk / "Коприна" излиза през 1996 г., незабавно става бестселър в Италия и през следващите няколко години е преведен на 27 езика. През 2007 г. по романа е създаден и едноименният филм. Съществуват две отделни френски издания на романа като аудиокнига.
Нашата драматизация е направена през 2006 година от Митко Новков, режисьора Георги Михалков, композитора и звукорежисьор Иван Драголов и звукорежисьорския екип на Второ студио: Петя Петрова и Румен Тодоров. Участват: Ангел Генов, Пламен Манасиев, Ана Вълчанова, Невена Калудова, Ива Караманчева и Георги Михалков.

неделя, 22 март, от 16 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26