Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

| обновено на 02.10.24 в 12:46
Снимка: Стаматина Никова

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов, объсди темата в ефира на предаването.

"Имаме два пътя за стимулиране на имунитета – специфичен и неспецифичен", обясни той. "Специфичният е с прилагане на ваксина. Подходящо е грипната ваксина да бъде направена сега, до края на октомври най-късно. Трябват най-малко три седмици за изграждане на добър имунитет."

Акад. Петрунов подчерта, че не бива да се подценява факта, че коронавирусът все още съществува. "Коронавирусът продължава да съществува и макар разпространението му да не е с тежки темпове, той има значение за цялата картина в здравеопазването”, добави той. Специалистът препоръчва на хората над 65 години и тези с рискови състояния да се имунизират.

Той също така спомена, че "ваксините за грип и ковид могат да бъдат поставени и в един ден, но все пак препоръчвам интервал от няколко дни с оглед на възможна поява на местна реакция."

Особено важно според него е неспецифичното стимулиране на имунната система. "Препоръчвам употребата на различни стимулиращи средства, като хранителни добавки и препарати, но задължително трябва да се консултирате с личен лекар или специалист", уточни акад. Петрунов.

Той предупреди, че когато сме болни от коронавирус, не бива да стимулираме имунната система, защото това може да засили т.нар. цитокинова буря. "Предварително, когато сме здрави, е правилно да стимулираме имунната система и да я направим по-адекватна за справяне с бактериални и вирусни инфекции," посочи той.

Акад. Петрунов също така говори за алергиите през есента, подчертавайки, че "пролетта е първата поява на различни алергични заболявания, най-вече на тревните. Втората вълна идва през есента, когато различни растителни видове отделят големи количества полени и могат да предизвикат алергични реакции." Сред тези растения той изброи амброзията, лободата, щира, пелина и копривата.

"Често тези растения имат кръстосана реакция с някои храни, като ябълки, праскови и банани. Това е т.нар. орална форма на алергия, която се наблюдава често през есенно-зимния период", обясни той.

Накрая, акад. Петрунов засегна и темата за западнонилската треска, като заяви, че "опасността от западнонилската треска фигуративно приключи, но това е сериозно заболяване, което за щастие не е толкова значимо за нашата здравна система."

Чуйте разговора в зувковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54
Проф. д-р Иван Костов

За рака на маточната шийка и имунизацията срещу човешкия папилома вирус

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата, а в момента стартира и информационна кампания за скрининга на маточната шийка и имунизацията срещу човешки папилома вирус (ЧПВ). Гост в Lege Artis e проф. д-р Иван Костов –  акушер-гинеколог, директор на УСБАЛАГ "Майчин дом", ръководител на катедра "Акушерство и гинекология" към..

публикувано на 02.10.24 в 11:50

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51

Жителите на Своге и Божурище се обединяват срещу добива на злато

Жителите на Своге и Божурище се обединяват срещу добива на злато. В "Нашият ден" чуваме гласовете на граждани и представители на местната власт, както и откъси от филма "Призраци от мините – завръщащата се заплаха от рудодобив в община Своге". Събеседници в разговора са  Екатерина Петрова , адвокат и управител на клона на сдружение "Ти решаваш" за..

публикувано на 02.10.24 в 09:32