Министерството на здравеопазването, Националният център по радиобиология и радиационна защита и регионалните здравни инспекции в цялата страна започват кампания по измерване на концентрацията на радон в жилищните сгради. Кампанията се провежда по Националната програма за намаляване на въздействието на радона в сградите върху здравето на населението.
Целта на проучването, което ще продължи 12 месеца, е да се набележат мерки за намаляване на концентрацията на опасния газ в жилищните сгради, обясни доктор Цветолюба Генкова - директор на Регионалната здравна инспекция в Ловеч.
Заплаха са разпадните продукти на радона, които са твърди частици и, утаявайки се върху подове, стени, прашинките във въздуха, се вдишват от човека и създават риск от заболяване от пак на белия дроб. Това е сериозно смъртоносно заболяване, обясни тя.
Доктор Генкова допълни, че всички хора масово са подложени на облъчване от разпадните продукти на радона.
Естественият начин на проникване на радона в жилищните сгради е от почвата чрез пукнатини в самите сгради, но изследванията показват, че материалите, от които са изградени сградите, също съдържат радон и също реализират облъчване. На практика се оказва, че облъчването в сградите е с 20% по-високо от това вън от сградите. Естествените механизми на предпазване са чрез проветряване на помещенията. На по-високите етажи рискът е по-малък, защото отдалечаването от почвата е съществен фактор, добави директорът на Регионалната здравна инспекция в Ловеч.
За предстоящите проучвания се набират доброволци, в чиито домове ще се поставят детектори за измерване на концентрацията на радона.
Организацията по разпределяне на детектори за измерване концентрацията на радон в жилищни сгради бе обсъдена днес в Русе. За целите на изследването са подходящи къщи или апартаменти, разположени на приземните етажи в жилищните блокове, директно над мазите...
В Силистра започват измервания на нивата на радон в детските градини. Изследването е в рамките на Националната програма за намаляване въздействието на радона в обществените и жилищните сгради върху здравето на гражданите. Всички детски градини в..
Над 200 детектора ще бъдат разпределени между 90-те детски градини на територията на област Разград. Те са предоставени по националната програма за намаляване въздействието на радон в сградите. Проектът стартира пилотно в Разградска област по инициатива на..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg