Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силата на силиконовия мозък

Снимка: cross.bg
Днес проговориха още бити, но отървали се живи в онзи Варненски мол. Много е вероятно свидетелствата им да бъдат заметени. И полицията е знаела. Но това е друг въпрос.
Какъв трябва да е човек, какво трябва да иска от т. нар. живот отпреде му, за да стане охранител на 18 или на 20 години. С обикновено подарена, ако изобщо има средна диплома, с обогатен от евтини, вече и български екшъни разсъдък и издути от евтини анаболи бицепси. Той май никога не е мислел да посади, да построи, да поправи, да обгрижи нещо. Той мечтае да варди, да плаши, да бие дори, за да уважава себе си. Много от тези момчета са искали да станат полицаи… Без коментар. Не говоря за онези българи, станали по принуждение пазачи в края на работната си кариера. Но и това е друг въпрос.
Та, когато на 20 години ти не мислиш да се изграждаш като създаваща личност, като човек, който си изкарва а не прибира хляба, вече си се превърнал в пандурина от мол-а. Мразиш тези, които по неустановено умствено равнище се навират из гипсокартонените кошари там, мразиш родителите си, че не караш поне БМВ, мразиш синчетата на „героите на прехода”, които дрънкат лъскави ключове и благосклонно опипват найлоновите си хубавици. И гледаш да се докараш пред началниците си, които са били като теб, но на ръба на онова, което у нас наричат закон, или дори отвъд него, вече са бизнесмени. За имидж поступваш но някой окаяник. За жалост в онзи  варненски мол окаяникът излезе не издръжлив.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Подаръците

Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва  практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..

публикувано на 31.12.24 в 15:50

Националната служба за съвети в земеделието: 25 години доверие и подкрепа за фермерите

Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..

обновено на 31.12.24 в 11:48

Подкрепа за децата на загиналите служители на МВР – кауза с бъдеще

В навечерието на 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Милена Шаркова от фондация "Емил Шарков" и с Венцеслав Рангелов – спортен деятел, филантроп и съосновател на фондация "Национали 94". Шаркова и Рангелов да двама души с големи сърца, които за поредна година организираха благотворителни събития в подкрепа на децата на загиналите..

публикувано на 31.12.24 в 10:20

Как да приготвим Василопита за новогодишната нощ

В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта за празничната трапеза. В България една от най-обичаните традиции в новогодишната нощ е приготвянето на баница с късмети. Този обреден десерт символизира надеждата за щастие и успехи през новата..

обновено на 31.12.24 в 10:08

Импулсът в мен: Игри в празничите дни

Вечерта на Нова година не е нужно да премине на масата пред телевизора. За да не ни е скучно, може да изготвим собствена забавна програма.  За тържеството ще ви трябват дребни подаръчета, като забавни малки предмети, бонбони и вкусотийки. Помислете също колко човека ще се съберете, ще има ли деца и на каква възраст, какво ще е свободното..

публикувано на 31.12.24 в 09:35