Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия "Конният спорт в България": Конен спорт в ново време

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Повече от сто години българският конен спорт се крепи на ентусиазма на поколения ездачи и инструктори, на селекционери, гледачи и любители, които поддържат изявите на нашите състезатели. Първите сензационни награди през двайсетте и трийсетте години на миналия век дават повод в Европа да се заговори с уважение за конния спорт в страната ни. След 1950 година българската ездова школа запазва авторитета си, като успява да изпраща свои възпитаници на повечето олимпиади и други престижни състезания. Постижение на фона на стремглаво развиващите се богати водещи страни в областта на конния спорт. В индивидуалните и отборните представяния наши състезатели се класират в първата десятка или сред двайсетте най-добри в света. Имената на Генко Рашков, Цветан Дончев, Борис Павлов, Никола Димитров, Росен Райчев и други изявени състезатели са добре известни на спортния свят. Те следват примера на първите прославени български ездачи, за които и сега се говори като за легенди.
Българската федерация по конен спорт се стреми да създава условия, които да привличат повече деца и юноши в редовете на спортуващите, тъй като конният спорт, подготовката на конете и грижата за тях развиват много ценни качества. Освен физическото здраве и трудолюбието, досегът на подрастващите с изключителното творение на природата – коня, ги възнаграждава с изграждане на постоянство в характера, воля, доброта и усет за красота.
Участници в предаването са генералният секретар на Българската федерация по конен спорт Теодор Шейтанов, състезателите от близкото минало Крум Рашков, Лазар Даков, Генко Събев, зооинженерът Борислав Стефанов от конезавода „Кабиюк“, управителката на конна база „Генерал Крум Лекарски“ в Божурище Димана Колева, треньорката Боряна Крумова, настоящите състезатели Ангел Няголов и Андрей Сашев, виртуозният пианист, малкият Николай Маринов, благодарен и на конния спорт за постигането на успехите в музиката.




26 март



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15
Орхидея Dactylorhiza incarnata или месесточервен дланокоренник (снимка: Стефан Найденов, група

Орхидеите в България: Епизод 2 – Таксономия и изобилие

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidaceae. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 09.07.24 в 16:30

Защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми?

Те са звездите на кучешкия свят – най-любимата и желана порода кучета. Често имат и професия – водачи или актьори. Безспорен факт е, че те са винаги гладни. В рубриката "Науката не спи" Никола Кереков разказва защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми. Учени от университета в Кеймбриж засичат мутация на специфичен ген у лабрадорите и..

публикувано на 09.07.24 в 13:33

Метаматериалите – наука, неразличима от магията

"Всяка достатъчно напреднала технология, е неразличима от магията", казва фантастът Артър Кларк. Във Физическия факултет на СУ група млади хора правят така, че магията да придобие реални измерения. Невидими повърхности, по-здрави конструкции, по-гъвкави основи – метаматериалите са изкуствени композитни материали с предварително зададени свойства,..

публикувано на 09.07.24 в 12:21