Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия "Конният спорт в България": Конен спорт в ново време

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Повече от сто години българският конен спорт се крепи на ентусиазма на поколения ездачи и инструктори, на селекционери, гледачи и любители, които поддържат изявите на нашите състезатели. Първите сензационни награди през двайсетте и трийсетте години на миналия век дават повод в Европа да се заговори с уважение за конния спорт в страната ни. След 1950 година българската ездова школа запазва авторитета си, като успява да изпраща свои възпитаници на повечето олимпиади и други престижни състезания. Постижение на фона на стремглаво развиващите се богати водещи страни в областта на конния спорт. В индивидуалните и отборните представяния наши състезатели се класират в първата десятка или сред двайсетте най-добри в света. Имената на Генко Рашков, Цветан Дончев, Борис Павлов, Никола Димитров, Росен Райчев и други изявени състезатели са добре известни на спортния свят. Те следват примера на първите прославени български ездачи, за които и сега се говори като за легенди.
Българската федерация по конен спорт се стреми да създава условия, които да привличат повече деца и юноши в редовете на спортуващите, тъй като конният спорт, подготовката на конете и грижата за тях развиват много ценни качества. Освен физическото здраве и трудолюбието, досегът на подрастващите с изключителното творение на природата – коня, ги възнаграждава с изграждане на постоянство в характера, воля, доброта и усет за красота.
Участници в предаването са генералният секретар на Българската федерация по конен спорт Теодор Шейтанов, състезателите от близкото минало Крум Рашков, Лазар Даков, Генко Събев, зооинженерът Борислав Стефанов от конезавода „Кабиюк“, управителката на конна база „Генерал Крум Лекарски“ в Божурище Димана Колева, треньорката Боряна Крумова, настоящите състезатели Ангел Няголов и Андрей Сашев, виртуозният пианист, малкият Николай Маринов, благодарен и на конния спорт за постигането на успехите в музиката.




26 март



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Свети Георги и ламята“ от Лилиан Стамболиева (15 г.), ПГ „П. Яворов“, гр. Петрич

Аудиокнига "Български светци, царе, герои – митове и легенди"

Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..

публикувано на 03.12.24 в 09:35
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20
Ученици от клуб „Млад откривател“, д-р Лилия Старева и Цвета Николова

Фондация "Детето и фолклора" и клуб "Млад откривател"

Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..

публикувано на 02.12.24 в 10:04

Настояще и бъдеще на ЦЕРН – от какво е изградена Вселената и как функционира

Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г.  Във връзка със 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-годишнината от пълноправното членство на България в организацията Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за..

публикувано на 01.12.24 в 10:10