Международният ден на театъра се чества от 1962-ра година с решение на ЮНЕСКО. Всяка година един от най-известните театрали отправя своето послание към света. Първото послание е на знаменития френски драматург Жан Кокто. Текстът, който ще бъде прочетен тази вечер от всички театрални сцени по света, е на полския режисьор Кшиштоф Варликовски. В посланието си той говори за важността на театъра за времето, в което живеем - време след края на познатото ни усещане за модел на човешките взаимоотношения - срив, който е усетен още от класиците като Томас Ман и Франц Кафка.
Вече не можем да строим кули. А стените, които упорито издигахме, вместо да ни предпазват – обратно, самите те изискват грижи и опазване, което изпива огромна част от жизнената ни енергия. Вече нямаме сили да се опитваме да надникнем какво има отвъд дверите, отвъд стената. Точно затова театърът трябва да го има и точно тук той трябва да черпи своята сила - да наднича там, където гледането е забранено, пише в специалното си послание Варликовски.
В България Международният ден на театъра ще бъде отбелязан с тържествено връчване на наградите "Икар" от Съюза на артистите в България, което ще бъде в Народния театър "Иван Вазов".
Актьорите Стефан Илиев и Никола Анастасов са удостоени със специалните награди - за чест и достойнство и за цялостен принос в театралното изкуство. Останалите отличени ще бъдат известни на празничния спектакъл в Народния театър в петък вечерта, озаглавен "Има думата театърът".
В звуковия файл можете да чуете интервюто на Лъчезар Цветков със Стефан Илиев.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg