Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Брачният договор – предизвикателство и реалност

БНР Новини
Адвокат Захари Генов, нотариус Камен Каменов и Анелия Торошанова (отляво надясно) в студиото на „Законът и Темида“. Честит рожден ден на консултанта на предаването нотариус Камен Каменов.
Снимка: Емил Николов

С новия Семеен кодекс от 2009 година се регламентира сключването на брачен договор, както по време, така и преди брака. Въпреки, че съществува като институт вече няколко години, по отношение на него все още битуват някои заблуди и неясноти – заяви нотариус Камен Каменов и започна с уточнението, че понятието „предбрачен договор“ не съществува. Законодателят предвижда три режима, които уреждат имуществените отношения между съпрузите: законов режим на общност; законов режим на разделност и договорен режим, именно чрез брачен договор. Специфичното при него е, че съпрузите могат да уредят имуществените си отношения за вече придобита собственост. Те могат да останат лична собственост, да бъдат прехвърлени от единия член на семейството на друг, да бъде учредена и обикновена съсобственост, но не и да станат съпружеска имуществена общност.
Брачният договор регламентира също степента на свобода, при която единият от съпрузите може да се разпорежда със собствено, или придобито по време на брака имущество, съдбата на тази собственост след развод, както и евентуалната издръжка, дължима един другиму, при прекратяване на брака. Уговорките могат да засегнат личното участие в издръжката на семейството и децата, както и ред други имуществени отношения.
Брачният договор, обаче не регулира неимуществени отношения, независимо от популярната представа за това. Тук попадат родителските права и личните грижи за децата, поведението между членовете на семейството и всички екзотични идеи, които биха могли да ни хрумнат в това отношение. Този тип договори могат да бъдат променяни по всяко време на съпружеския живот, стига да има взаимно съгласие, както и да бъдат прекратени.
Повече за възможностите и ограниченията, научаваме от нотариус Камен Каменов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13