Един чех, Вит Йедличка, открил край Дунава парче ничия земя между Сърбия и Хърватска и основал там собствена държава, наречена Либерландия. Човекът бил вдъхновен от възхода на Монако, Лихтенщайн и Хонконг, а има примера и на англичанин, който преди години обяви за своя държава една зенитна платформа в морето, останала от Втората световна война.
В Либерландия щели да са добре дошли всички, които не са комунисти, неонацисти или екстремисти, стига да нямат зад гърба си тежки престъпления.
Мъчно ми е да го кажа, но пак отвън ни показаха накъде да вървим. И пак приятели откъм Вълтава. Някога Прошек направи варненското пристанище, Орлов и Лъвов мост в София и първата истинска бира у нас, Шкорпил ни отвори очите за археологическото богатство на тия земи, Иречек е бил министър на просвещението и директор на Народната библиотека, чехите откриха курортния сезон по нашите брегове. Сега пан Йедличка ни показва път, който може да ни изведе към спасение.
Какво прави човек, когато се чувства лишен от държава в родината си?
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg